Na czele listy najzdrowszych modeli odżywiania wciąż...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2020 10:34

Mody się zmieniają, co chwila pojawiają się nowe trendy żywieniowe, ale dieta śródziemnomorska wciąż jest uznawana za najkorzystniejszą dla zdrowia. Potwierdza to coroczny raport opublikowany przez The U.S. News & World Report. Na liście diet polecanych tym, którym zależy na dobrym samopoczuciu i długim życiu jest jeszcze DASH i fleksitarianizm. Najgorszą opinię ma m.in. dieta Dukana i keto.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dieta śródziemnomorska niezmiennie uznawana jest za najzdrowszą dietę. Jest ona korzystna nie tylko dla serca, ale pomaga również zachować młodzieńczy wigor. Jest to jeden z najlepiej zbilansowanych modeli żywienia, u podstaw którego leżą owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, strączki, oliwa i aromatyczne zioła. Na kolejne szczeble piramidy żywieniowej opartej na tej diecie składają się ryby i owoce morza, następnie drób, jajka i przetwory mleczne. Okazjonalnie można sięgnąć po słodycze i czerwone mięso.

Doceniono również walory zdrowotne diety DASH, która została opracowana przez amerykańskich naukowców w celu zapobiegania nadciśnieniu tętniczemu. Nazwę DASH (dietary approach to stop hypertension) dosłownie można odczytać jako zwalczanie nadciśnienia za pomocą diety. Ten plan żywieniowy, jak większość diet, zakłada spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Istotne w niej są produkty pełnoziarniste, produkty będące źródłem białka i zdrowe tłuszcze. Dlatego też w menu DASH ważną pozycję zajmują ryby i orzechy.

W czołówce zestawienia znalazła się również dieta, która według wielu prognostyków może okazać jednym z najsilniejszych trendów żywieniowych tego roku, czyli fleksitarianizm. Ta dieta polega na ograniczeniu ilości posiłków mięsnych w tygodniu. Nazwa fleksitarianizm została użyta po raz pierwszy przez Lindę Anthony w latach 90. Ten model odżywiania jest szczególnie bliski tym, którzy nie zamierzają przejść na wegetarianizm, a jedynie chcą się zdrowiej odżywiać.

Wśród 35 przeanalizowanych diet najgorszą opinią wśród lekarzy i dietetyków cieszą dieta Dukana, keto i whole30.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum