Na Śląsku mieszka 199 osób, które mają więcej niż 100 lat

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2018 13:01

Każdy obywatel Polski, który dożyje stu lat, otrzymuje świadczenie honorowe w wysokości 3.731,13 zł (brutto). Co ważne, nie jednorazowo, ale po setnych urodzinach już co miesiąc do końca życia. W województwie śląskim ZUS wypłaca świadczenie honorowe 199 osobom.

Mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety dożywają tak sędziwego wieku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Najstarsza mieszkanka Śląska ma 112 lat i mieszka w Gliwicach. To zarazem najstarsza osoba w Polsce. W całym kraju ZUS wypłaca „premię za wiek” blisko 2 tysiącom osób. W większości są to kobiety - informuje Dziennik Zachodni.

Najwięcej śląskich stulatków mieszka na terenie podległym Oddziałowi ZUS-u w Bielsku-Białej:  to 40 osób, które ukończyły 100 lat, w tym 37 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza osoba ma 105 lat i mieszka na terenie gminy Cieszyn.

Oddział ZUS-u w Chorzowie wypłaca świadczenie honorowe 36 osobom, w tym 29 kobietom i 7 mężczyznom. Najstarsza osoba z terenu chorzowskiego ZUS-u na początku lipca świętowała 108. urodziny. Jest to mieszkaniec Katowic. Oddział ZUS-u w Częstochowie ma na swoim terenie 29 stulatków, którym wypłaca „premię za wiek”. W tej liczbie jest 5 mężczyzn, ale najstarsza jest kobieta, która ma 106 lat i mieszka w gminie Janów. Na terenie rybnickiego Oddziału ZUS-u jest 36 osób, które dostają świadczenie honorowe. W tym gronie jest 29 kobiet i 7 mężczyzn. Najstarsza jest mieszkanka Jastrzębia-Zdroju, która urodziła się w grudniu 1910 r.

Oddział ZUS-u w Sosnowcu wypłaca świadczenie honorowe 31 kobietom i 3 mężczyznom. Najstarsza osoba (kobieta) ma 107 lat. Oddział ZUS-u w Zabrzu, na obszarze którego mieszka gliwiczanka, najstarsza obecnie osoba w Polsce, wypłaca świadczenie honorowe 29 osobom, w tym 5 mężczyznom.

Więcej: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum