NIZP-PZH ujawnił szczegóły "wąglikowych listów" do Gestapo

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 30 kwietnia 2018 10:59

Przy okazji trwających obchodów stulecia istnienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny ujawniono i szczegółowo omówiono nowe fakty o kopertach z wąglikiem, które były wysyłane w czasie okupacji do Gestapo przez polskich naukowców, w tym biologów i chemików z Instytutu.

Fot. archiwum

Do gestapowców podczas II wojny światowej trafiało wiele donosów wysyłanych w formie listów. Wśród nich były też przesyłki z wąglikiem, których otwarcie natychmiast spowodowało zakażenie. W konsekwencji przestano otwierać jakiekolwiek donosy. Dzięki temu przez długi czas udało się uniknąć wielu represji wobec mieszkańców, przede wszystkim Warszawy.

Wąglik był produkowany w ramach badań naukowych i hodowli. Było to działanie niezwykle ryzykowne, prowadzone w konspiracji. W wyniku wykrycia przez Niemców niektóre osoby straciły życie - opowiada w RMF FM dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor NIZP-PZH.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju. Został powołany do życia kilka dni po ogłoszeniu niepodległości Polski, 21 listopada 1918 r. Wówczas rząd utworzył w Warszawie Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny, przemianowany 7 września 1923 r. na Państwowy Zakład Higieny.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum