NIK sprawdzi czy w Polsce usuwa się rakotwórczy azbest

Autor: nik.gov.pl/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2015 13:03

NIK sprawdzi, jak realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Ten rakotwórczy materiał zrobił w Polsce zawrotną karierę. Dachów i izolacji z domieszką azbestu jest w naszym kraju tak dużo, że ich usuwanie i zastępowanie bezpiecznymi materiałami zaplanowano aż do 2032 roku.

NIK sprawdzi czy w Polsce usuwa się rakotwórczy azbest

NIK chce sprawdzić, czy termin ten zostanie dotrzymany. Kontrola ma pokazać, co przeszkadza w sprawnej realizacji programu oczyszczenia z kraju z tego groźnego dla zdrowia materiału.

W Polsce dopiero w marcu 1999 roku wprowadzono zakaz obrotu płytami azbestowymi. Jednak produktów zawierających azbest było w użyciu już tak dużo, że dopuszczono ich warunkowe użytkowanie do końca 2032 roku.

W 2009 roku Rada Ministrów ustanowiła wieloletni programu oczyszczania kraju z azbestu. NIK chce sprawdzić, co udało się do tej pory zrobić.

W Łodzi inspektorzy Izby spotkali się z ekspertami, by stworzyć jak najtrafniejszy program kontroli. W trakcie panelu dyskutowano m.in. o zagrożeniu, jakie azbest wciąż stwarza dla zdrowia obywateli.

Czytaj: nik.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum