NFZ uruchomił serwis www z dietami "dla każdego". Co oferuje?

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2019 12:22

Jak poinformował na Twitterze Dariusz Dziełak, dyrektor departamentu analiz i strategii w Centrali NFZ, działa już specjalny serwis zdrowego żywienia NFZ, gdzie można znaleźć zbilansowane diety i jadłospisy "dla każdego". Rynek Zdrowia sprawdził, co oferuje i jak funkcjonuje strona diety.nfz.gov.pl.

NFZ uruchomił serwis www z dietami "dla każdego". Co oferuje?
Fot. Fotolia

"Zgodnie z zapowiedzią są już diety NFZ w nowej wersji - ułatwione logowanie i próbny jadłospis na 7 dni bez logowania. Teraz "mobilna" grafika i dostęp do zbilansowanych diet i jadłospisów. Bez reklam i lokowania produktów" - informował już 29 stycznia na Twitterze Dariusz Dziełak. Dodał, że na razie to tylko „zwykłe”, zbilansowane diety, ale NFZ będzie rozwijać asortyment.

Jak sprawdziliśmy, strona mobilna już działa. Zarejestrowaliśmy się w serwisie, by przekonać się, co oferuje. Jak wyjaśnia Dziełak, rejestracja i podanie danych ma na celu wyłącznie możliwość dostosowania diety do indywidualnych potrzeb. "Dane nie są nigdzie i nikomu udostępniane".

Jest też wersja bez logowania, która umożliwia pobranie jednej (póki co, stan na 31 stycznia), próbnej diety. To rozpiska na 7 dni (pobieramy ją w formacie pdf) - o dobowej wartości energetycznej 1200 kcal - z dokładnym wylistowaniem, co jemy, ile i jak często (wraz z propozycją przyrządzenia potraw).

Jeśli chcemy korzystać z pełnej funkcjonalności serwisu, musimy podać swój adres mailowy, określić hasło do przyszłego konta i w kolejnych krokach podać takie dane jak: płeć, waga, wzrost, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. Na tej podstawie strona wylicza indywidualny wskaźnik BMI (wskaźnik masy ciała, ang. Body Mass Index) i dobowe zapotrzebowanie energetyczne. Dowiadujemy się, czy nasze BMI jest prawidłowe i jaka jest najmniejsza ilość kalorii, którą należy dostarczyć do swojego organizmu, by żyć (tu podaje się konkretną wartość). Strona wyliczy ponadto ilość energii, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania przy naszym trybie życia.

Z poziomu pełnej funkcjonalności strony możemy wybrać dietę DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension; dieta opracowana przez amerykańską organizację rządową National Heart, Lung, and Blood Institute i często polecana przez dietetyków) o wartości 1200, 1500 lub 1800 kcal.

Po zatwierdzeniu pokazuje się komunikat, że wybrana dieta to "14-dniowy jadłospis, który jest wskazówką do zdrowego odżywiania". Serwis radzi, by w celu otrzymania dopasowanej do swoich potrzeb, zbilansowanej diety skontaktować się z dietetykiem i dodaje, że podany jadłospis jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych.

Dieta DASH jest dokładnie rozpisana (waga składników, ilość kcal poszczególnych komponentów, propozycje podania). Mamy też zakładkę "lista zakupów", która automatycznie generuje, co powinniśmy kupić danego dnia - i którą można pobrać i/lub wydrukować. 

Na stronie widzimy też "porady dnia". Przykład: "Spożycie cukru i słodyczy należy ograniczyć do minimum. Alternatywą dla tradycyjnych słodyczy mogą być sałatki owocowe, puddingi na odtłuszczonym mleku, czy domowe ciastka owsiane".

Dietę można pobrać w formacie pdf.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum