NFZ: ta książka przekonuje, że opieka koordynowana równa się lepsze i tańsze leczenie

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 03 października 2017 16:00

Czy można zapewnić lepsze zdrowie, zwiększyć jakość i obniżyć koszty leczenia poprzez wykorzystanie skoncentrowanej na pacjencie opieki zintegrowanej? - na to pytanie odpowiada książka prof. Guusa Schrijversa pt. ''Integrated Care. Better and Cheaper'', która ukazała się właśnie w języku polskim.

NFZ: ta książka przekonuje, że opieka koordynowana równa się lepsze i tańsze leczenie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z inicjatywy NFZ oraz Centrum Medyczno-Diagnostycznego książka została przetłumaczona na język polski i wydana pod tytułem ''Opieka Koordynowana. Lepiej i taniej''.

Publikacja ukazała się w ramach działań projektu ''Przygotowanie, przetestowanie i wdrożenie do systemu opieki zdrowotnej organizacji opieki koordynowanej (OOK) - Etap I Opracowanie modeli zintegrowanej/koordynowanej opieki zdrowotnej dla Polski'', finansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Książka odpowiada na pytanie, czy można zapewnić lepsze zdrowie, zwiększyć jakość i obniżyć koszty leczenia poprzez wykorzystanie skoncentrowanej na pacjencie opieki zintegrowanej.

Schrijvers łączy analizę ponad 500 badań prowadzonych w okresie od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku do połowy sierpnia 2016 r. z latami własnych doświadczeń z pracy w systemach koordynowanej opieki medycznej.

Autor wyodrębnia sześć wymiarów opieki koordynowanej: rodzaj, uznanie pacjenta za partnera, jakość opieki, płatności, zagadnienia e-zdrowia i zarządzanie zmianami w systemie opieki zdrowotnej. Każdy z tych elementów opisuje i poddaje dogłębnej analizie.

Opracowanie to lektura polecana tym wszystkim, którzy dążą do współpracy w systemie opieki zdrowotnej: lekarzy i pracowników medycznych, innowatorów, decydentów, studentów i ich nauczycieli.

Guus Schrijvers jest ekonomistą specjalizującym się w systemach opieki zdrowotnej oraz profesorem emerytowanym zdrowia publicznego (1987-2012) w Uniwersyteckim Ośrodku Medycznym w Utrechcie. Jest założycielem i prezesem Międzynarodowej Fundacji na rzecz Zintegrowanej Opieki Medycznej (International Foundation of Integrated Care). Przez wiele lat pełnił także funkcję redaktora naczelnego International Journal of Integrated Care. Opublikował setki artykułów naukowych i książek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum