×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach

Autor: • Źródło: PAP10 marca 2023 10:38

O czym każdy mężczyzna powinien pamiętać, jeśli chce się cieszyć dobrym zdrowiem? O sporcie, zdrowym trybie życia, odpowiedniej diecie i radzeniu sobie ze stresem. A także o tym, by regularnie się badać – przypomniał w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ: każdy mężczyzna powinien pamiętać o regularnych badaniach
Mężczyźni chorują częściej niż kobiety. Fot. Shutterstock
  • W Polsce kobiety żyją 82 lata, a mężczyźni niespełna 74 - zaznaczył NFZ
  • Mężczyźni częściej umierają na nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia i na będące przyczyną udarów choroby naczyń mózgowych
  • Przypisuje się to ich niezdrowemu trybowi życia i niechęci panów do wizyt u lekarza

10 marca: Dzień Mężczyzny

- Dlatego na Dzień Mężczyzn, 10 marca, przypominamy o konieczności badań profilaktycznych - wskazał NFZ.

Zalecane jest, aby raz w miesiącu mężczyźni przeprowadzali samobadanie jąder.

Raz do roku wskazane są: podstawowe badania profilaktyczne (morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi i badanie ogólne moczu), pomiar ciśnienia tętniczego, kontrola wagi, pomiar obwodu w pasie, ogólne badanie u lekarza internisty i kontrola stanu uzębienia u stomatologa

Co więcej, po 50. roku życia wzrasta ryzyko zmian w gruczole krokowym, dlatego, jak zaznaczył NFZ, każdy mężczyzna w tym wieku powinien odwiedzić urologa, poddać się badaniu prostaty per rectum i powtarzać je od tego momentu raz na dwa lata.

Oprócz tego przypomniano o programach profilaktycznych, w tym o programie profilaktyki chorób odtytoniowych. Program ten skierowany jest do osób, które mają więcej niż 18 lat i palą papierosy lub inne wyroby tytoniowe, szczególnie dla osób w wieku średnim - 40-65 lat. Polecany jest również osobom, które nie miały w ramach programu profilaktyki POChP wykonanych badań spirometrycznych w ciągu ostatnich 36 miesięcy.

Kolejnym programem jest Program Profilaktyki Chorób Kardiologicznych (KORDIAN)dla osób powyżej 18 lat, u których podejrzewa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i w ostatnich pięciu latach nie leczyły się z powodu choroby układu sercowo-naczyniowego i nie korzystają z realizowanego przez NFZ Programu Chorób Układu Krążenia.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK) przeznaczony jest dla osób w wieku 35-65 lat, u których dotychczas nie rozpoznano choroby układu krążenia i które nie korzystały w ostatnich pięciu latach z badań w ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)

Z programu można również skorzystać w razie szczególnego obciążenia czynnikami ryzyka, m.in. nadciśnieniem tętniczym, podwyższonym stężeniem cholesterolu, nadwagą bądź otyłością, paleniem papierosów, obciążeniem genetycznym czy jeśli ma się więcej niż 35 lat.

Ostatnim programem, o którym przypomniał NFZ był Program Profilaktyki Raka Płuca, skierowany m.in. do osób w wieku powyżej 50 lat, palących nałogowo papierosy.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze