×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NBP rusza z kampanią dot. pojęć z ekonomii w języku migowym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 października 2013 10:02

Brak słuchu nie musi oznaczać wykluczenia z rynku finansowego - NBP chcąc pomóc osobom z dysfunkcjami, chce rozpowszechnić leksykon pojęć ekonomicznych w języku migowym. W ramach medialnej kampanii społecznej będą je prezentować znani aktorzy.

NBP rusza z kampanią dot. pojęć z ekonomii w języku migowym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W tym tygodniu w mediach ruszyła kampania społeczna "NBP nie wyklucza". Ma ona uwrażliwić społeczeństwo na problemy związane z funkcjonowaniem na rynku finansowym osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz dysfunkcjami słuchu i wzroku.

W spotach kampanii, które przez ponad trzy tygodnie będą nadawane w Telewizji Publicznej, wystąpią Ewa Błaszczyk i Jerzy Radziwiłowicz. Będą prezentowali hasła z "Leksykonu terminów ekonomicznych i bankowych w języku migowym".

Opracowany przez NBP w 2011 r. roku we współpracy z mazowieckim oddziałem Polskiego Związku Głuchych słownik był pierwszą tego typu publikacją w Polsce i doczekał się już dwóch edycji.

Bank centralny jest zdania, że większość z osób z różnymi dysfunkcjami, ze względu na swoją niepełnosprawność jest zagrożona wykluczeniem finansowym. Tymczasem mogłyby one samodzielnie i swobodnie korzystać z usług finansowych, gdyby różne instytucje wprowadziły odpowiednie ułatwienia.

Karolina Zioło z Departamentu Komunikacji i Promocji NBP powiedziała PAP, że na stronie nbpniewyklucza.pl w połowie listopada znajdzie się duży moduł informacyjny dla pracujących w usługach i sektorze bankowym dotyczących praw i funkcjonowania na rynku osób niepełnosprawnych.

Udogodnienia zostały wprowadzone także w Centralnej Bibliotece NBP. Osoby niewidome mogą korzystać z jej bogatych zasobów dzięki stanowisku komputerowemu ze specjalnym oprogramowaniem i drukarce umożliwiającej drukowanie w alfabecie Braille'a.

Według danych Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w 2011 r. liczba osób niepełnosprawnych wynosiła ponad 4 miliony, czyli 12,2 proc. ludności kraju, a ponad 3 miliony osób posiadało prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Prawie 30 proc. osób z niepełnosprawnością pracuje.

W czwartek Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - najstarszej i jednej z największych organizacji pomagającej tym osobom oraz ich rodzinom.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze