Muzyka pomoże chorym na raka

Autor: SB, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2011 15:37

Wystrojem poczekalni katowickiego Szpitala im. Stanisława Leszczyńskiego zajęła się fundacja Rak'n'Roll. Teraz pacjenci mogą usiąść obok Madonny, Annie Lennox lub Janis Joplin oraz posłuchać jak śpiewają.

Muzyka pomoże chorym na raka

Choroba nowotworowa to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim walka - mówi Magdalena Prokopowicz, założycielka fundacji Rak'n'Roll. Chory potrzebuje energii, żeby walczyć. Prokopowicz wie coś o tym, leczy się od 7 lat, i zapewnia, że nic tak jej nie dodaje sił jak dobra muzyka.

- Sama wizyta u lekarza jest dla chorych dużym stresem, do tego dochodzą jeszcze godziny spędzone na czekaniu. Chcemy choć trochę odwrócić uwagę pacjentów od stresującej rzeczywistości - opowiada nam Prokopowicz.

Wpadła na pomysł, by w smutne i ciche szpitalne poczekalnie wnieść rock'and'roll. Na początek namówiła do tego Szpital im. Leszczyńskiego w Katowicach. Zatrudniona przez fundację ekipa budowlana przez trzy kolejne weekendy pracowała od świtu do nocy.

Ze ścian do pacjentów uśmiechają się m.in. Madonna, Uma Thurman i Kora. Trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby się przekonać, że to tylko ucharakteryzowane modelki, a nie oryginały. Prokopowicz wyjaśnia, że do zdjęć pozowały namówione przez nią pacjentki. Ona sama przebrała się za Umę Thurman.

- Kolejne projekty do realizacji, to wszystkie poczekalnie w Centrum Onkologii w Warszawie. Ze względu na zbliżający się remont placówki wprowadzimy na razie część z naszych pomysłów: wygodne fotele, telewizory, relaksacyjną muzykę. Reszta po remoncie.
Na celowniku mamy także poczekalnie w Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie - wylicza portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Prokopowicz.

Jak tłumaczy, projekt "Uczłowieczanie poczekalni onkologicznych" fundacja realizuje wyłącznie z własnych funduszy. Aby je zebrać, organizuje wiele akcji. Na przykład licytuje limitowane serie zegarków, czy herbat, przygotowanych specjalnie dla fundacji.

Na remont poczekalni w Katowicach fundacja zebrała pieniądze dzięki sprzedaży kalendarza fundacji i bransoletki 'Wygraj życie". 26 maja rusza sprzedaż albumu "Boskie Matki" - bohaterkami są kobiety, które zdecydowały się na łączenie ciąży, macierzyństwa z rakiem.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum