×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Multimedialny przewodnik dla osób z dysfunkcjami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2015 17:04

"Open Art" to multimedialny przewodnik muzealny na smartfony i tablety, który powstaje szczególnie z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Aplikacja powinna zacząć działać na wiosnę przyszłego roku.

Multimedialny przewodnik dla osób z dysfunkcjami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes Fundacji Siódmy Zmysł Anna Jankowska poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie, że aplikacja powstaje z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku i słuchu, ale korzystać z niej będą mogli wszyscy zainteresowani.

Open Art będzie oprowadzał po zbiorach sztuki współczesnej, znajdujących się w muzeach narodowych w Warszawie i Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

- Będzie można przyjść do muzeum z własnym smartfonem. Ale będzie można też pozostać w domu i nie wychodząc na zewnątrz poznawać eksponaty za pomocą tego przewodnika - powiedziała prezes Fundacji Siódmy Zmysł.

Treść przewodnika ma być dostępna w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym oraz w postaci multimediów. Aplikacja zapewni automatyczną identyfikację muzealnych eksponatów oraz lokalizację zwiedzającego w muzeum. Opracowane rozwiązanie będzie mogło zostać wdrożone w innych muzeach i galeriach jako nowa usługa.

Prezes Fundacji zwróciła też uwagę, że w przeciwieństwie do większości audiodeskrypcji, które są w muzeach, audiodeskrypcje w powstającym przewodniku nie będą tak długie. Opisy dzieł sztuki będą również prostsze niż te zwykle opracowywane przez historyków sztuki.

- Jak wybraliśmy sztukę współczesną, to trzeba było sprawić jeszcze, żeby ta sztuka nie była taka trudna. Bo większość osób, które pytaliśmy o sztukę współczesną, przyznała, że potrzebuje pomocy, by ją zrozumieć - nawet jeśli ją widzi - wyjaśniła prezes Fundacji.

Projekt finansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum, w którego skład - oprócz Fundacji i trzech muzeów - wchodzą: Instytut Technik Innowacyjnych EMAG i Centrum Transferu Technologii EMAG, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze