×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ministerstwo Środowiska uczy jak palić w piecu. Chodzi o zdrowie

Autor: wyborcza.biz/Rynek Zdrowia28 października 2015 12:46

Ministerstwo Środowiska w ramach kampanii edukacyjnej "Tworzymy atmosferę" zachęca do efektywnego i oszczędnego palenia w piecach. Jeśli sposób spalania węgla jest nieprawidłowy, to w efekcie spaliny zawierają groźny dla zdrowia pył.

Ministerstwo Środowiska uczy jak palić w piecu. Chodzi o zdrowie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Najbardziej efektywnym finansowo oraz najczystszym sposobem ogrzewania domu z wykorzystaniem paliw stałych jest tzw. rozpalanie pieca od góry. Zasada ta polega na przeniesieniu warstwy żaru z dołu na górę paleniska.

W ten sposób zawarte w dymie substancje wydostające się z warstwy zimnego jeszcze opału muszą przejść przez żar, gdzie ulegają prawie całkowitemu spaleniu. Do komina lecą mniej trujące spaliny, a zamiast dymu powstaje więcej ciepła.

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, że ogrzewanie budynków jest źródłem 88 proc. wszystkich znajdujących się w powietrzu trujących związków chemicznych.

Podczas procesu spalania wytwarzają się m.in. pyły i metale ciężkie, które wywołują schorzenia układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także powodują raka.

Problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy zarówno obszarów wiejskich, jak i miast. Przyjmuje się, że w jego wyniku umiera rocznie ponad 40 tys. osób. To ponad 12 razy więcej niż ginie wskutek wypadków drogowych.

Więcej: www.wyborcza.biz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze