×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia odznaczył 17 przedstawicieli organizacji pacjenckich

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP08 lutego 2023 14:09

Podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył 17 przedstawicielom organizacji pacjenckich odznaczenia "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

Minister zdrowia odznaczył 17 przedstawicieli organizacji pacjenckich
Minister Adam Niedzielski i 17 wyróżnionych przedstawicieli organizacji. Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
  • W dniach 8-9 lutego ma miejsce XVII Forum Organizacji Pacjentów, w którym bierze udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - W ostatnich latach perspektywa pacjenta stała się poważnym, realnym punktem oceny systemu opieki zdrowotnej – powiedział minister zdrowia w czasie Forum
  • Podczas spotkania szef resortu zdrowia wyróżnił 17 osób spośród przedstawicieli organizacji pacjenckich
  • Równolegle opublikowana została Strategia współpracy szefa resortu z organizacjami pozarządowymi na obecny i przyszły rok. Wejdzie w życie za 7 dni

Wyróżnienia dla organizacji pacjenckich

W dniach 8-9 lutego w Instytucie Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej odbywa się XVII Forum Organizacji Pacjentów. W trakcie tej uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył 17 przedstawicielom organizacji pacjenckich odznaczenia "Za zasługi dla ochrony zdrowia". - Nikomu bardziej nie należą się te odznaczenia jak tym, którzy dbają o interesy pacjentów – powiedział szef MZ.

Szef resortu zdrowia powiedział, że głównym motywem jego pracy w ministerstwie było podejmowanie działań na rzecz pacjenta. Zwrócił uwagę, że jednym z pierwszych pomysłów, który wyraźnie wprowadzał do systemu dobro pacjentów była infolinia, która sprawdziła się w czasie pandemii. Zaznaczył, że "pacjent potrzebuje nie tylko pomocy klinicznej, nie tylko najlepszych terapii, o co oczywiście również dbamy, ale potrzebuje pomocnej dłoni".

Mówił, że jednym z pomysłów realizowanych przez MZ wraz z NFZ były środy z profilaktyką.

- Chcieliśmy wyraźnie pokazać, że dbanie o zdrowie to nie jest tylko wizyta u lekarza. [...] Klucz odpowiedzialności za zdrowie jest również po stronie pacjenta - powiedział minister Niedzielski, wskazując na konieczność profilaktyki. - Wszyscy znamy koncepcję Lalonda, która wskazuje, że ponad 60 proc. czynników wpływających na stan zdrowia, nie ma w ogóle nic wspólnego z systemem opieki zdrowotnej - dodał.

Osiągnięcia organizacji pacjenckich

Minister zdrowia zauważył, że obecnie na każdym oddziale stoją kioski, gdzie można dokonać podstawowych pomiarów.

- Organizacje pacjentów nie tylko zachęcały do profilaktyki, ale również tłumaczyły, pomagały tym osobom, które dotknięte są chorobą, które muszą się na nowo znaleźć w swoim życiu - powiedział Niedzielski. Jako przykład wskazał amazonki, które włączyły się w pomoc.

Szef MZ zaznaczył, że "siłą Krajowej Sieci Onkologicznej jest to, że każdy pacjent będzie miał koordynatora - osobę, która będzie prowadziła go, począwszy od diagnostyki poprzez konsylium i leczenie, czyli będzie umawiał terminy, pilnował, żeby były zachowane odpowiednie okresy między kolejnymi etapami, bo to pacjent musi być w centrum przedsięwzięcia".

Minister zdrowia podziękował organizacjom pacjentów za ich zaangażowanie. - Cała moja historia pracy w systemie opieki zdrowotnej to jest podejmowanie prób, żeby perspektywa pacjenta była na każdym możliwym kroku uwzględniana, żeby rozwiązania, które projektujemy, uwzględniły prawa pacjenta, czy pacjent zrozumie, w jakiej jest sytuacji - powiedział Niedzielski.

Poinformował, że wprowadzany jest obowiązek ankietowania pacjentów, którzy korzystają z usług specjalistów.

- Na razie robimy to w formie wywiadów telefonicznych. Chcemy też zebrać informacje dotyczące jakości nie tylko leczenia w sensie klinicznym, ale także w sensie procesu, przez który przechodzi pacjent, a więc: czy jest informowany, czy jest dobrze traktowany, czy różne postulaty, które formułuje, są spełniane? Za chwilę wejdzie to na stałe do oceny podmiotów leczniczych, które będą miały płacone w zależności od tego, czy spełniają te postulaty, czy nie. To jest istota ustawy o jakości, która jest w tej chwili procedowana w parlamencie - powiedział Niedzielski.

Podsumowując ostatnie lata, szef MZ ocenił, że "dużo się zmieniło nie tylko poprzez to, że stosowane są nowocześniejsze techniki, że dużo zainwestowano, że dbamy finansowo o personel, ale również perspektywa pacjenta przestała być kwiatkiem do kożucha, a stała się poważnym, realnym punktem oceny systemu opieki zdrowotnej".

Forum Organizacji Pacjentów organizowane jest od 2007 roku z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum