Minister zdrowia o prezydencie Adamowiczu: doznał potwornych urazów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2019 17:04

Paweł Adamowicz doznał potwornych urazów. Serce, jelita, śledziona, przepona, wszystko uszkodzone w wyniku brutalnego ataku - powiedział we wtorek (15 stycznia) minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia o prezydencie Adamowiczu: doznał potwornych urazów
- Pan prezydent miał nie tylko zranione serce, bo czasem sam mięsień się obkurcza i ta krew pozostaje, prezydent miał wiele ran, wiele miejsc - mówił szef resortu zdrowia. Fot. Archiwum

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w poniedziałek po południu. Trafił tam w niedzielę wieczorem po ataku nożownika podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Minister zdrowia był obecny w szpitalu, w którym przeprowadzono operacje Adamowicza.

- Musimy sobie uświadomić, że śp. Paweł Adamowicz doznał potwornych urazów. To nie było skaleczenie, przecięcie. Serce, jelita, śledziona, przepona, wszystko (uszkodzone - red.) w wyniku brutalnego ataku - powiedział w Polsat News minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia przyznał, że kiedy przyjechał w poniedziałek do kliniki, prezydent Gdańska był "na granicy życia i śmierci".

- Ten stan był bardzo, bardzo, bardzo ciężki, na granicy życia i śmierci. Fantastyczny zespół w szpitalu uniwersyteckim robił, co mógł - podkreślił minister.

Szumowski poinformował, że Adamowiczowi przetoczono 20-30 litrów krwi.

- Już trudno powiedzieć ile, bo to cały czas się wymieniało - przyznał.

Wyjaśnił, że człowiek ma 5-6 litrów krwi.

W ocenie ministra obrażenia Adamowicza były bardzo rozległe.

- Mówiąc kolokwialnie, ta krew uciekała z pokiereszowanego ciała - wskazał Szumowski.

Dodał, że "wszystkie narządy były wspomagane".

- Pan prezydent miał nie tylko zranione serce, bo czasem sam mięsień się obkurcza i ta krew pozostaje, prezydent miał wiele ran, wiele miejsc. To serce było bardzo mocno zranione, można powiedzieć, że miał rozdarte serce - wyjaśnił prof. Szumowski.

Minister podkreślił, że w ratowaniu życia Adamowicza Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku uczestniczyło ponad 20 osób.

- To zespół, który spróbował pomóc panu prezydentowi - powiedział Szumowski.

- Walka trwała, koledzy zrobili, co mogli. Sytuacja medyczna była dramatyczna - zaznaczył minister, który jest lekarzem kardiologiem.

PAP potwierdziła w poniedziałek, że 27-letni Stefan W., który zaatakował prezydenta Gdańska, leczył się psychiatrycznie. Dlatego Szumowski podkreślił, że "niezwykle ważne jest, by nie stygmatyzować chorych psychicznie, chorych na schizofrenię, którzy w większości są osobami bardzo cierpiącymi, które potrzebują naszej pomocy, przyjaźni i bliskości". Zasugerował jednocześnie, że należy wprowadzić obligatoryjne badania przestępców, którzy dopuścili się brutalnych działań.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum