Minister zdrowia Francji: w czerwcu i lipcu zmarło z powodu upału 1500 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2019 17:58

W dwóch falach upałów, które nawiedziły w czerwcu i lipcu Francję, zmarło 1500 osób więcej niż zazwyczaj w tym okresie, jednak dziesięć razy mniej niż podczas fali upałów w 2003 r. - poinformowała w niedzielę minister zdrowia Agnes Buzyn w programie TV France Inter.

Minister zdrowia Francji: w czerwcu i lipcu zmarło z powodu upału 1500 osób
Francję nawiedziła w tym roku fala potężnych upałów Fot. Archiwum

28 czerwca w miejscowości Herault na północy Francji zanotowano rekordową temperaturę 46 stopni C, co stanowi w kraju rekord wszech czasów.

- W 2003 roku upały trwały 20 dni, obecnie mieliśmy 18 dni upałów, lecz bardzo intensywnych i z nadzwyczaj wysoką temperaturą - przypomniała.

- Mimo tych trudnych warunków dzięki profilaktyce i przekazom medialnym udało nam się 10-krotnie zmniejszyć śmiertelność w stosunku do 2003 r. - powiedziała minister Buzyn, dziękując za mobilizację pracownikom służby zdrowia.

- Z 1500 dodatkowych zgonów około połowa to osoby powyżej 75. roku życia, ale są też dużo młodsi - podała, odnosząc się m.in. do zgonów wśród osób czynnych zawodowo.

Najbardziej zabójcza fala upałów przeszła przez Francję w 2003 r. W okresie 4-18 sierpnia zmarło wtedy 15 tys. osób, szczególnie w centralnej Francji i Ile-de-France. W całym roku z powodu upałów zmarło prawie 20 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum