Minister polemizuje z prezydentem nt. roli szczepień i Słońca w likwidowaniu pandemii

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: Rynek Zdrowia16 czerwca 2021 18:10

Minister zdrowia odniósł się do wywodu prezydenta na temat tego, że na obecne zmniejszenie liczby zachorowań na Covid-19 wpływ mają warunki atmosferyczne.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Minister Adam Niedzielski zareagował krytycznie na wygłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę opinię o wpływie pogody na skalę zachorowań na Covid-19
  • Zdaniem Niedzielskiego decydujące znaczenie w zwalczaniu pandemii mają szczepienia
  • Badania naukowców wskazują jednak, że warunki atmosferyczne (promieniowanie słoneczne) mają wpływ na sezonowość eskalacji koronawirusa

Przypomnijmy wypowiedź prezydenta z 15 czerwca.

- Czy możemy mówić o tym, że jeżeli liczba zachorowań w moim kraju, w Polsce, spadła w tej chwili do takiego poziomu dziennie, jak notowaliśmy dokładnie rok temu, czyli między 200 a 400 przypadków, to rzeczywiście możemy się cieszyć, że jest to efekt szczepienia, czy jest to efekt po prostu tego, że mamy takie, a nie inne warunki atmosferyczne, (że) taka jest pora roku. W zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki, a tych przypadków było tyle samo - powiedział prezydent Duda w Bratysławie, podczas inauguracji dorocznej konferencji GLOBSEC.

Miks czynników decyduje

Zaznaczył też, że kiedy rozmawia się z ekspertami, to "wszyscy mówią, że to jest miks pewnych czynników, z którymi mamy do czynienia" w obecnej sytuacji epidemicznej.

Do wątku o warunkach atmosferycznych odniósł się w środę (16 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jeżeli jest jakaś sezonowość wirusa, to absolutnie akcja szczepień jest fundamentalnym elementem, przyczyną, dlaczego ta sytuacja jest teraz pod kontrolą. Mamy mniej więcej 60 proc. osób, które mają przeciwciała. Te badania nawet nie różnicowały, z czego pochodzi odporność, czyli może pochodzić zarówno od szczepienia, ale i od przejścia zakażenia - stwierdził Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wraz ze swoim zastępcą Waldemarem Kraską i zastępującym Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztofem Saczką w środę (16 czerwca) brali udział w konferencji prasowej w Olsztynie, dotyczącej sekwencjonowania genomu wirusa w Polsce.

Podczas spotkania z dziennikarzami Niedzielski zapytany, czy ostatnie wypowiedzi Andrzeja Dudy na temat szczepień mogą zostać wykorzystane przez antyszczepionkowców, odpowiedział: - Ja logiki antyszczepionkowców nie potrafię pojąć.

Kilkakrotnie podkreślał też znaczenie szczepień przeciwko Covid-19. Mówił m.in., że „szczepienia są na pewno elementem, dzięki, któremu możemy czuć się bezpiecznie. Do września, do jesieni, czyli do tego momentu, kiedy pojawia się ryzyko kolejnej fali, wszyscy chętni zostaną zaszczepieni - zadeklarował Adam Niedzielski.

Czy promieniowanie zabija Sars-Cov-2

Problem, który wywołał polemikę między politykami wcale nie jest prosty i przesądzony. Najnowsze badania naukowców z uniwersytetu w Mediolanie i włoskiego Instytutu Astrofizyki zdają się potwierdzać wcześniejsze doniesienia, że wpływ promieniowania słonecznego ma niebagatelne znaczenie.

Promieniowanie słoneczne, zwłaszcza promienie UVA i UVB, zabija Sars-Cov-2 – twierdzą Włosi i stawiają tezę, że w ten sposób można wyjaśnić sezonowość eskalacji koronawirusa.

Rezultaty ustaleń badaczy zostały zamieszczone na portalu MedRxiv, który zastrzega, że jego publikacje należy traktować jako wstępne, a nie potwierdzone tezy naukowe.

"Nasze ustalenia - zaznaczyli autorzy raportu - wskazują na to, że promieniowanie słoneczne docierające na powierzchnię Ziemi może całkowicie dezaktywować w ciągu kilku minut Sars-Cov-2 w stężeniu podobnym do tego, jakie występuje w ślinie".

To według włoskich naukowców "potwierdza rolę światła słonecznego w odkażaniu zewnętrznych powierzchni i mogłoby przyczynić się do wyjaśnienia sezonowości tego wirusa".

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum