Minister kultury: teatry i opery także szyją maseczki dla personelu medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2020 11:30

Teatry i opery w Polsce wspierają walkę z koronawirusem - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Międzynarodowym Dnia Teatru (27 marca).

"Międzynarodowy Dzień Teatru jest świętem podkreślającym społeczną rangę, artystyczną doniosłość i niezwykłą różnorodność sztuki scenicznej, stanowiącej przestrzeń ekspresji oraz codziennej pracy tysięcy utalentowanych ludzi" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście do społeczności teatralnej.

MKiDN podaje w komunikacie, że "polskie teatry i opery aktywnie włączają się w pomoc służbom medycznym, udostępniając m.in. swoje szwalnie na potrzeby szycia masek ochronnych. Jednocześnie wspierają akcję #zostańwdomu, udostępniając swoje zasoby w sieci".

W liście z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru minister kultury zwrócił uwagę, że w tym roku święto "przypada w chwili gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii". Przypomniał, że "ograniczenie działalności instytucji kultury i odwołanie wszystkich wydarzeń, będące sposobem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się epidemii, w szczególny sposób dotyka artystów, a zwłaszcza ludzi teatru".

- Zdając sobie sprawę ze skali tego wyzwania Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje działania ochronne, które obejmują również ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności - napisał wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury jest przekonany, że "polska społeczność ludzi teatru stawi czoła obecnym wyzwaniom, a z aktualnej sytuacji wyjdzie gotowa do intensywnej pracy, która pomoże w walce ze skutkami obecnego zagrożenia". Skierował wyrazy "wielkiego uznania" oraz życzył "zdrowia, wytrwałości, niesłabnącej nadziei i wszelkiej pomyślności".

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum