Minister Niedzielski: Nie żyje Adam Sandauer; dzięki niemu mamy instytucję Rzecznika Praw Pacjenta
Nie żyje Adam Sandauer, dzięki niemu mamy instytucję Rzecznika Praw Pacjenta - napisał w środę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister zaznaczył, że jest to wielka strata.

- Zmarł działacz opozycji antykomunistycznej, społecznik Adam Sandauer
- Angażował się w pomoc poszkodowanym w wyniku błędów lekarskich
- Założył i przez wiele lat stał na czele Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere". Był jednym z inicjatorów powołania obywatelskiej koalicji pod hasłem "Zdrowie prawem, nie towarem"
"Pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa"
- Nie żyje Adam Sandauer. Człowiek, który prawom pacjenta nadał należne im miejsce w systemie ochrony zdrowia, człowiek, dzięki któremu mamy instytucję Rzecznika Praw Pacjenta. Wielka strata. Pamięć o Nim pozostanie wiecznie żywa - przekazał minister Adam Niedzielski.
Adam Sandauer urodził się 17 grudnia 1950 r. Pochodził z rodziny pisarza i krytyka literackiego Artura Sandauera i malarki Erny Rosenstein.
W 1968 r. Adam Sandauer zaangażował się w druk i kolportaż ulotek protestujących przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację i przeciwko aresztowaniom studentów po wydarzeniach marca 1968 r.
Kilka miesięcy później funkcjonariusze SB odkryli powiązania Sandauera z nielegalnym ruchem studenckim, ale postępowanie karne prowadzone przeciw Sandauerowi umorzono w 1969 roku z powodu ogłoszenia amnestii. Po latach uznawał nagonkę antysemicką '68 roku za jeden z najbardziej haniebnych epizodów w dziejach reżimu komunistycznego.
Sandauer na krótko został relegowany ze studiów na Wydziale Fizyki UW, które rozpoczął w październiku 1968 r. Na uczelnię powrócił w 1971 r. Dziesięć lat później obronił pracę doktorską w Instytucie Fizyki PAN. Jak sam wspominał, na wiele lat zrezygnował z działalności przeciwko systemowi. Powrócił do niej po powstaniu "Solidarności". Był jednym z inicjatorów zbierania podpisów pod apelem o uwolnienie więźniów politycznych.
W 1990 r. został zwolniony z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Nie powrócił do działalności naukowej. Założył firmę zajmującą się importem do Polski elektroniki.
Został poszkodowany przez błąd lekarski, który doprowadził do pogorszenia się jego stanu zdrowia. Od tego czasu zaangażował się w pomoc innym poszkodowanym. Założył i przez wiele lat stał na czele Stowarzyszenia Pacjentów "Primum Non Nocere". Był jednym z inicjatorów powołania obywatelskiej koalicji pod hasłem "Zdrowie prawem, nie towarem".
Od 2000 roku prowadził kampanię na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta jako instytucji niosącej pomoc poszkodowanym, ofiarom błędów lekarskich.
W 2016 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)