Mikołów: będą leczyć polskich polarników ze Spitsbergenu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 października 2017 17:24

Lekarze z Centrum Zdrowia w Mikołowie (Śląskie) objęli zdalną opieką medyczną uczestników 40. jubileuszowej Wyprawy Polarnej. Stało się tak dzięki nawiązaniu współpracy z Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Polską Stacją Polarną im. Stanisława Siedleckiego w Hornsundzie na Spitsbergenie.

Mikołów: będą leczyć polskich polarników ze Spitsbergenu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieka medyczna nad polarnikami polega głównie na seansach łączności w ustalonych dniach i godzinach. W nagłych sytuacjach możliwy jest kontakt przez całą dobę, także telefoniczny.

Członkowie 40. Wyprawy Polarnej są na Spitsbergenie już od lipca. Latem nie ma problemu z transportem i komunikacją. Do bazy regularnie przypływają łodzie, przylatują helikoptery. Do końca września polarnikom towarzyszyło 50 „letników”, czyli studentów i naukowców z całego świata. Teraz 10-osobowa grupa Polaków została sama. Są zdani jedynie na kontakt z lekarzami z Mikołowa.

W razie poważnych problemów zdrowotnych mogą ich poratować norweskie służby ratunkowe, ale pod warunkiem, że pogoda pozwoli na lot śmigłowcem. Stąd potrzeba przynajmniej zdalnego kontaktu z lekarzami.

Więcej: www.wyborcza

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum