Mikołajki i kurs pierwszej pomocy dla przedszkolaków w mazowieckim NFZ

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2016 16:21

Mazowiecki NFZ zorganizował 6 grudnia br. krótki kurs udzielania pierwszej pomocy dla najmłodszych. Z okazji Mikołajek dzieci odwiedził po zajęciach gość z dalekiej Laponii w towarzystwie dyrektora oddziału.

Ratownik medyczny Paweł Wiktorzak z WSPRiTS "Meditrans" objaśnił dzieciom, jak pomóc osobie nieprzytomnej, nim przyjedzie karetka. Fot. NFZ

Co powinno znaleźć się w apteczce? Dlaczego chcąc kogoś ratować trzeba najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo? Pod jaki numer zadzwonić, by wezwać karetkę? Na te i wiele innych pytań 6-latków z warszawskiego Przedszkola nr 34 odpowiadał ratownik.

Ratownik medyczny Paweł Wiktorzak z WSPRiTS "Meditrans" objaśnił dzieciom, jak pomóc osobie nieprzytomnej, nim przyjedzie karetka. Choć słowo "resuscytacja" było trudne do wymówienia, praktyczne ćwiczenia na fantomach wypadły znakomicie, jak na przedszkolaków.

Nie obyło się bez dodatkowych pytań. Dzieci interesowało m.in. jak działa tajemniczo wyglądające i mówiące urządzenie o trudnej nazwie "defibrylator AED". Pytały też co zrobić, gdy leci krew z nosa? Jak zareagować, gdy się oparzymy? I co zrobić, gdy się skaleczymy, a pod ręka nie ma apteczki?

Po instruktarzu pierwszej pomocy dzieci odwiedził św. Mikołaj, który rozdał dzieciom upominki – świąteczne kolorowanki, kredki, "Kolorowe książeczki zdrowia", zawierające edukacyjne gry, rebusy i kolorowanki o tematyce zdrowotnej oraz "Poradnik dla rodziców - mały pacjent", w którym można znaleźć m.in. informacje na temat praw małego pacjenta i jego rodziców, przygotowania dziecka do pobytu w szpitalu oraz tego, jak dziecko rozumie chorobę.

Dla wszystkich dzieci, które 6 grudnia odwiedziły mazowiecki NFZ, przygotowano upominki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum