Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych: nagroda dla Piotra Pawłowskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2010 14:47

Założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski odebrał nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich za "zasługi dla ochrony praw człowieka".

W piątek (3 grudnia) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niepełnosprawnych.

Piotr Pawłowski jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Niepełnosprawny jest od 16. roku życia – po skoku do wody. Był wówczas uczniem technikum samochodowego. Odbierając nagrodę powiedział, że ten moment zmienił jego życie.

– Zrozumiałem, że nie ma powrotu do szkoły, nie można samemu wstać z łóżka i napić się herbaty  – powiedział.

– Trzy lata dojrzewał do opuszczenia czterech ścian i wyjścia na zewnątrz – powiedziała w laudacji prof. Ewa Wrońska z biura RPO.

Pawłowski podjął podyplomowe studium na Uniwersytecie Warszawskim, zaczął malować ustami, założył pismo Integracja  i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w roku 1995.

– Nie jest potrzebne sprawne ciało, żeby sprawnie funkcjonować   powiedział Pawłowski. Dodał, że robiąc to wszystko  starał się szukać tego, co w nim zostało.

Rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz wręczając odznakę powiedziała, że najważniejszą rzeczą, jakiej dokonał Piotr Pawłowski, jest przywrócenie świadomości, że integracja i włączenie do pełni życia społecznego we wszystkich jego przejawach nie jest działaniem charytatywnym, ale korzystaniem z ukrytych rezerw.

Założone przez Piotra Pawłowskiego Stowarzyszenie organizuje m.in. pomoc psychologiczną, warsztaty podnoszące kwalifikacje zawodowe osób niepełnosprawnych, pośrednictwo pracy, czy działalność na rzecz usuwania barier architektonicznych.

W ramach stowarzyszenia powstał projekt ustawy przeciw dyskryminacji, który przekazano premierowi.

Odznaka RPO została ustanowiona rozporządzeniem prezydenta z 2 listopada 2009 roku. Dotychczas otrzymali ją: Jerzy Owsiak, Caritas Polska, Federacja Rodzin Katyńskich, Stowarzyszenie „Memoriał”, Aleksander Gurianow, Oleg Zakirow, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Izraelu, Siostra Małgorzata Chmielewska i Polska Akcja Humanitarna.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum