Medyczne Noble na wesoło

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 01 października 2011 19:46

W nadchodzącym tygodniu (w nocy z 6 na 7 października) na Uniwersytecie Harvarda zostaną przyznane nagrody Ig-Nobla - żartobliwa wersja poważnych Nobli. W dziedzinie medycyny aż dziewięciu badaczy z trzech kontynentów dostało nagrodę.

Medyczne Noble na wesoło
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Gazeta Wyborcza informuje, że Ig - Nobel został przyznany za udowodnienie tego, że pod presją pełnego pęcherza niektóre decyzje podejmujemy gorzej, ale inne... lepiej niż zwykle.

W jednym z eksperymentów wzięło udział kilkuset studentów, których stale pojono wodą i nie puszczano do toalety (w zamian dostawali zaliczenie). Okazuje się, że parcie na pęcherz ma m.in. wpływ na rozsądniejsze decyzje finansowe, ale należy go jak ognia unikać za kierownicą. Upośledza bowiem uwagę w podobny sposób jak bezsenna noc lub pół promila alkoholu we krwi.

Gazeta Wyborcza zauważa, że nagroda ma polski akcent, bo wśród badaczy jest dr Robert Pietrzak, psychiatra pracujący na Uniwersytecie Yale, którego ojciec urodził się i wychował w Radziejowie.

Mistrzem ceremonii będzie jak co roku Marc Abrahams, pomysłodawca Ig-Nobli, redaktor naczelny "Roczników Badań Nieprawdopodobnych". Twierdzi, że z doświadczeń przy organizacji Ig-Nobli wynika, że większość naukowców potrafi z siebie żartować.

Więcej: www.wyborcz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum