Medycy znów będą płacić za parkowanie w stolicy. To kosztowało ratusz 1,5 mln zł miesięcznie?

Autor: oprac. KG • Źródło: PAP08 lipca 2021 17:55

Stołeczni radni zadecydowali w czwartek (8 lipca) o cofnięciu zawieszenia opłat za parkowanie w pobliżu placówek leczniczych dla pracowników medycznych.

Medycy znów będą płacić za parkowanie w stolicy. To kosztowało ratusz 1,5 mln zł miesięcznie?
Pracowników medycznych ze stolicy z opłat za parkowanie zwolniono w marcu 2020 r., na początku pandemii. Fot. Shutterstock
  • Medyków z opłat za parkowanie zwolniono w marcu 2020 r., na początku pandemii
  • Za cofnięciem ulgi dla pracowników medycznych głosowało 43 radnych, 16 było przeciwnych, a 1 osoba wstrzymała się od głosowania
  • Stołeczny ratusz wyliczył, że miesięcznie przychody w strefie płatnego parkowania spadły z tego tytułu o około 1,5 miliona złotych

Uchwała wejdzie w życie trzy dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Medyków z opłat zwolniono w marcu 2020 r., na początku pandemii. Ratusz tłumaczy, że obecnie miesięcznie przychody w strefie płatnego parkowania spadły z tego tytułu o ok. 1,5 mln zł.

Dlaczego zniesiono ulgę dla medyków?

Po 15 miesiącach, ulgi zostały zniesione, gdyż - jak argumentują władze Warszawy - "w związku z realizowanym przez rząd Narodowym Programem Szczepień przeciwko COVID-19, pracownicy podmiotów leczniczych - jako zaliczeni do grupy zerowej - mieli możliwość zaszczepienia się w pierwszej kolejności, począwszy od 27 grudnia 2020 roku, a inne osoby - sukcesywnie począwszy od 25 stycznia 2021 roku. Obecnie szczepione są wszystkie chętne osoby, które najpóźniej w dniu 7 czerwca ukończyły 12 lat".

Powołując się na dane z 14 czerwca, stołeczny ratusz podał, że w pełni zaszczepionych jest już ponad 25 procent ludności, a jedną dawką ponad 40 procent.

Zaznaczył również "iż rząd sukcesywnie uchyla kolejne ograniczenia w życiu publicznym, wprowadzone w związku z epidemią". Zauważa też, że ruch uliczny i obłożenie strefy płatnego parkowania w znacznym stopniu powróciły do poziomu sprzed epidemii.

Auta pracowników medycznych zaburzały strefę płatnego parkowania

 

Ponad 8 tysięcy pojazdów, którymi przyjeżdżali pracownicy medyczni i za darmo korzystali z miejsc parkingowych "w znacznym stopniu zaburza prawidłowe działanie strefy i obniża efektywność jej funkcjonowania". Stołeczny ratusz wyliczył, że miesięcznie przychody w strefie płatnego parkowania spadły z tego tytułu o około 1,5 miliona złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum