Medycy pielgrzymowali na Jasną Górę. Prezydent: dziękuję za waszą służbę, poświęcenie i zaangażowanie

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP22 maja 2022 14:14

22 maja odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Do uczestników zwrócił się w  liście prezydent Andrzej Duda. - Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał.

  • 22 maja odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę
  • Medykom podziękowali w listach skierowanych do uczestników pielgrzymki prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski
  • - Zawód medyka to misja społeczna, wykonujący tę pracę wykazują się nie tylko profesjonalizmem, ale także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał prezydent
  • - Najcenniejszy w systemie ochrony zdrowia jest człowiek, jego brak niejednokrotnie jest bardziej odczuwalny niż brak sprzętu, leków czy pieniędzy – podkreślił Adam Niedzielski

Medycy pielgrzymowali na Jasną Górę

22 maja odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Do uczestników zwrócił się w liście prezydent Andrzej Duda. Dziękując medykom za codzienną służbę, zapewnił że bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów jego prezydentury.

W liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych prezydent wyraził szacunek i uznania dla starań medyków, którzy pomagają chorym i ratują ich życie.

- Zawód medyka to misja społeczna, jednak ceną za jej wykonywanie jest nieodłączny stres i ciążące poczucie odpowiedzialności, a często ryzyko. W swojej służbie wykazują się państwo nie tylko profesjonalnymi umiejętnościami, a także hartem ducha, wrażliwością i empatią - napisał prezydent.

- W imieniu rodaków dziękuję polskim medykom za waszą codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie - dodał.

"Składam hołd"

Jak zaznaczył, wartość pracowników służby zdrowia była szczególnie dostrzegalna podczas pandemii - byli oni na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, do dzisiaj kontynuując te zmagania.

- Składam hołd wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy wypełniając etos hipokratejski i niosąc ratunek chorym zapłacili za to własnym życiem - oświadczył prezydent wyrażając nadzieję, że najtrudniejsze doświadczania pandemii są już przeszłością. Jak dodał, jest to przede wszystkim zasługa medyków leczących zakażonych i prowadzących akcję szczepień.

Prezydent Duda przypomniał, że od blisko trzech miesięcy pojawiły się nowe wyzwania, związane z agresją Rosji na Ukrainę i okrucieństwem wojny toczącej się za wschodnią granicą. Zauważył, że to także próba dla Polaków - Polska przyjęła około 3 mln uchodźców, głównie kobiet i dzieci, wielu z nich jest chorych, rannych lub w innych sposób poszkodowanych przez wojnę i potrzebuje pomocy medycznej. Podziękował służbom medycznym w całym kraju za otoczenie opieką także ukraińskich pacjentów.

- Pandemia, a także wojna na Ukrainie dobitniej niż kiedykolwiek uświadamiają nam jak ważne są kwestie bezpieczeństwa i odporności państwa na sytuacje kryzysowe. Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków jest jednym z kluczowych priorytetów mojej prezydentury - napisał prezydent i dodał, że zna systemowe problemy i wyzwania polskiej służby zdrowia, m.in. dzięki wsparciu ekspertów.

- Mają państwo we mnie sojusznika rozumiejącego potrzeby służb medycznych - zapewnił.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum