Medal Wdzięczności od "Solidarności" dla francuskiego lekarza-ministra

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 czerwca 2010 16:31

Bernard Kouchner, minister spraw zagranicznych Francji, w poniedziałek (7 czerwca) w Paryżu odbierze Medal Wdzięczności przyznany przez Europejskie Centrum Solidarności.

Uroczystość wręczenia odznaczenia odbędzie się w ambasadzie Polski w Paryżu a wręczy je o. Maciej Zięba, dyrektor ECS.

Medal Wdzięczności jest odnaczeniem ustanowionym przez Europejskie Centrum Solidarności dla uhonorowania obcokrajowców wspierających przed laty Polaków w walce o odzyskanie wolności.

Medal Wdzięczności został przyznany Bernardowi Kouchnerowi za działalność w organizacji Lekarze bez Granic. W styczniu 1982 r. Lekarze bez Granic, jako jedni z pierwszych mieszkańców Europy Zachodniej, dotarli z pomocą humanitarną do Gdańska (przekazali m.in. lekarstwa, sprzęt medyczny, ubrania i środki czystości). Członkowie organizacji odwiedzali potem kilkakrotnie Gdańsk, dotarli także z pomocą m.in. do Starogardu Gdańskiego.

Bernard Kouchner (ur. 1 listopada 1939 w Awinionie), francuski lekarz gastroenterolog i polityk, były minister zdrowia, od 2007 minister spraw zagranicznych. Jego ojciec był Żydem, a matka wyznania protestanckiego. Dziadkowie ze strony ojca zginęli w Auschwitz-Birkenau.

ECS ustanowiło specjalny Medal Wdzięczności w XXX-lecie powstania Solidarności. Spośród 500 zgłoszonych kandydatur Medale otrzyma ponad 300 osób. Czterem z nich, reprezentującym różne narody, środowiska i drogi życiowe, Medale zostaną wręczone uroczyście podczas finałowego widowiska 31 sierpnia 2010 r. w Stoczni Gdańskiej. Są to Jacky Challot, Thomas Johansson, Karin Wollf i Donna Baranski-Walker.

Kapitułę Medalu Wdzięczności stanowią m.in. Lech Wałęsa - przewodniczący, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Zbigniew Bujak, Andrzej Milczanowski i Danuta Winiarska-Kuroń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum