Mazury: pieniądze z czarteru pływającego domu mają wspomóc potrzebujących

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2018 12:48

W Wilkasach koło Giżycka rozpoczyna działalność houseboat - pływający domek. Dochód z jego czarteru będzie przeznaczony na rzecz potrzebujących. Czarterowaniem jednostki zajmuje się przedsiębiorstwo społeczne, a usługa jest oferowana w tzw. sektorze ekonomii społecznej.

Mazury: pieniądze z czarteru pływającego domu mają wspomóc potrzebujących
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Jak poinformował PAP Kamil Purłan z Fundacji Projekt Arche, dochód z czarteru zostanie przeznaczony na statutowe cele społeczne fundacji, m.in. na wsparcie dla chorych na stwardnienie rozsiane i aktywizację osób pozostających bez zatrudnienia.

- Dochód będzie wspomagał m.in. naszego podopiecznego, który od dawna z nami współpracował i jakiś czas temu dowiedział się, że choruje na stwardnienie rozsiane. Dzięki dochodom z czarteru możliwa jest także aktywizacje pięciu osób bezrobotnych. Są one zatrudnione w fundacji przez cały rok, a w sezonie znalazły pracę przy obsłudze houseboatu - wyjaśnił Purłan.

Dodał, że czarter jednostki nie jest celem samym w sobie. - Traktujemy to jako atrakcyjne narzędzie do pozyskiwania środków finansowych na działalność organizacji pozarządowej - powiedział.

Fundacja powstała w 2014 roku i realizując różne projekty społeczne, korzystała z publicznych funduszy krajowych i europejskich. Organizowała wyjazdy seniorów do placówek kultury, m.in. do Teatru Jaracza w Olsztynie na musical krzyżacki "Jazda na zamek". Młodzież maturalna dzięki fundacji zwiedzała południe Polski: Kraków, Oświęcim i Jasną Górę.

- Jednak jakiś czas temu uznaliśmy, że musimy zacząć prowadzić działalność gospodarczą, by móc skuteczniej realizować cele społeczne, do których została powołana fundacja - wyjaśnił Purłan.

Dom, który będzie czarterowany, powstał we współpracy z firmą budującą houseboaty. - Cel nie jest komercyjny, dochód nie będzie zasilał prywatnych kieszeni ale zostanie przeznaczony na zadania społeczne fundacji. Działalność fundacji jest transparentna. Składamy co roku sprawozdania do KRS, Urzędu Skarbowego i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - poinformował Purłan.

Już na ten sezon rezerwacja na pływający domek wynosi 70 proc. Z usług chcą skorzystać turyści z Polski i Niemiec.

Houseboat to pływający domek w pełni wyposażony o powierzchni kawalerki - około 25 m kw., który porusza się po akwenie dzięki silnikowi zaburtowemu. Aby pływać tą jednostką, nie trzeba mieć patentów żeglarskich.

Agnieszka Libudzka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum