Mazowsze: zrozumienie dla szkodliwości smogu coraz powszechniejsze

Autor: KL, PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2019 20:27

Nieprzestrzeganie prawa, ale też brak wsparcia finansowego dla inicjatyw, to najważniejsze przyczyny złej jakości powietrza na Mazowszu. Tak wynika z najnowszych badań ankietowych przeprowadzanych na zlecenie samorządu województwa mazowieckiego.

Mazowsze: zrozumienie dla szkodliwości smogu coraz powszechniejsze
48 proc. uczestników badania dostrzega w swojej okolicy problem spalania śmieci w przydomowych kotłowniach. Fot. archiwum

Na walkę ze smogiem samorząd Mazowsza przeznacza ok.1,4 mld zł. Środki te pozwalają realizować m.in. projekty wspierające ograniczenie tzw. niskiej emisji oraz działania edukacyjno-informacyjne.

Z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie samorządu województwa mazowieckiego wynika, że mieszkańcy regionu nie wiedzą, gdzie szukać środków na wymianę źródeł ogrzewania i jak je zdobywać - informuje Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W kwestionariuszu badania ankietowego znalazło się 16 pytań dotyczących m.in. smogu, przyczyn jego powstawania i wpływu na zdrowie człowieka, uchwały antysmogowej czy możliwości finansowania rozwiązań odnawialnych źródeł energii.

 Niemal wszyscy respondenci (98 proc.) zadeklarowali, że termin "smog" nie jest im obcy i rozumieją jego znaczenie, a zarazem 48 proc. uczestników badania  dostrzega w swojej okolicy problem spalania śmieci w przydomowych kotłowniach.

W czasie zimy najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony zawierający cząsteczki o bardzo małych rozmiarach - wskazuje prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotr Dąbrowiecki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka jest pył zawieszony PM 2,5, czyli zawierający najmniejsze cząsteczki (o średnicy nie większej niż 2,5 μm). Łatwiej wnika on do dolnych dróg oddechowych, wywołując stan zapalny płuc, ale może przenikać też (przez pęcherzyk płucny) do układu krążenia nasilając zjawisko miażdżycy.

Dr Dąbrowiecki tłumaczy, że organizm broni się przed zanieczyszczenia atmosferycznymi, zwiększając w drogach oddechowych wydzielanie śluzu, żeby chronić śluzówkę, ale może również obkurczać oskrzela. - Skutkiem tego jest duszność i świszczący oddech, czyli reakcja astmatyczna, która częściej zdarza się u alergików, a w Polsce jest ich dużo - ocenia się, że uczulonych jest 40 proc. Polaków - zaznacza ekspert.

Specjalista przyznaje, że pyły zwieszone nasilają również dolegliwości układu krążenia i zwiększają ryzyko zgonu. Małe cząsteczki w atmosferze poprzez pęcherzyki płucne potrafią wnikać do układu krążenia. Gdy przedostaną się do tętnic wieńcowych, mogą nasilać stan zapalny, destabilizować blaszki miażdżycowe, co grozi ich pęknięciem i zawałem serca. Podobnie są w stanie przyczynić się do powstania niedokrwiennego udaru mózgu (powodowanego zatkaniem tętnicy doprowadzającej krew do mózgu).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum