KL MUW/Rynek Zdrowia | 04-04-2020 20:21

Mazowsze: tu również tworzone są izolatoria oraz hotele dla medyków

Na Mazowszu powstają izolatoria dla osób zakażonych koronawirusem, których stan zdrowia nie wymaga hospitalizacji. Dotychczas uruchomiono obiekty w Płocku, Siedlcach i Warszawie. Pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki.

W Warsaw River View w Warszawie zorganizowano izolatorium dla medyków; FOT. warsawriverview.pl

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki pobyt w izolatorium finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Izolatoria znajdują się w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi, dotychczas uruchomiono je dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach w:

• Domu Studenta w Płocku, ul. Misjonarska 9
• Domu Studenta w Siedlcach, ul. Żytnia 17/19

Izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie jest zorganizowane w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. CSK MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów będą kierowane: osoby z infekcją COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu; osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem); osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać; osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Dodatkowo jak informuje samorząd woj. mazowieckiego, Hotel Courtyard by Marriott udostępnił pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, a Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie dla personelu Wojskowego Instytutu Medycznego. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami.

Funkcjonowanie hotelu dla medyka będzie w całości sfinansowane przez spółkę Polski Holding Hotelowy.