Mazowieckie: coraz więcej szpitali przyjaznych kombatantom

Autor: KL, UMWM/Rynek Zdrowia • • 13 września 2011 08:24

Dyrektorzy 44 szpitali z województwa mazowieckiego oraz przedstawiciele Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podpisali porozumienie w sprawie otoczenia specjalną opieką zdrowotną kombatantów.  

Mazowieckie: coraz więcej szpitali przyjaznych kombatantom
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówki, które przystąpiły do projektu będą nosiły tytuł „Szpitala Przyjaznego Kombatantom". W 2009 r. podobną wspólpracę z organizacjami kombatanckimi w regionie sprawowało zaledwie 9 szpitali.

- Ludzie, którzy tak wiele poświęcili dla swojej ojczyzny, zasługują na specjalne traktowanie - przyznał portalowi rynekzdrowia.pl Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, który objął program patronatem honorowym.
 
Na terenie Mazowsza mieszka około 40 tys. kombatantów, inwalidów wojennych oraz ofiar wojennych represji. Są to m.in. wterani, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Ludowej, więźniowie obozów hitlerowskich i stalinowskich łagrów, ofiary holocaustu i ich dzieci oraz powstańcy warszawscy.

Ze względu na ich wiek oraz wkład w obronę ojczyzny należy im zapewnić godne i przyjazne warunki leczenia. Dlatego też od 2009 r. na terenie województwa mazowieckiego realizowany jest program „Szpital Przyjazny Kombatantom". 
  
W ramach programu, w każdym szpitalu powołany jest pełnomocnik do spraw kombatantów. Poza tym, kombatanci mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych dostępnych w szpitalu poza kolejnością.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum