Marsz "Gdańsk solidarnie dla autyzmu"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2019 15:08

Ponad 100 osób wzięło udział w sobotę w Gdańsku w marszu ulicami miasta pod hasłem "Gdańsk solidarnie dla autyzmu". Większość uczestników wydarzenia stanowiły osoby cierpiące na autyzm oraz ich bliscy.

Marsz "Gdańsk solidarnie dla autyzmu"
Fot. Fotolia

- Nazwaliśmy ten marsz "Gdańsk solidarnie dla autyzmu" właśnie dlatego, że chcielibyśmy, żeby problemy osób z autyzmem i ich rodzin przestały być postrzegane wyłącznie przez pryzmat wąskiej grupy osób i zaczęły być widziane jako zadanie dla całej wspólnoty - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym, Małgorzata Rybicka.

Podkreśliła, że rozwiązanie kłopotów, z jakimi zmagają się w swoim codziennym życiu osoby autystyczne to jest "kwestia praw człowieka". - Osoby te poprzez swoją niepełnosprawność i przez brak rozwiązań systemowych oraz brak wrażliwości społecznej są izolowane i marginalizowane - oceniła.

- Są obywatelami drugiej kategorii. Chcemy zwrócić się do wszystkich gdańszczan, żeby poczuli, że to jest element budowania wspólnoty. To jest bardzo ważne, żebyśmy my, rodzice osób z autyzmem i my sami jako osoby z autyzmem poczuli, że do tej wspólnoty w pełni należymy - dodała Rybicka.

W marszu uczestniczyło m.in. dwóch zastępców prezydenta Gdańska: Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk.

- Dzisiejszy przemarsz jest ważny, bo rodzice, ale także osoby pracujące na rzecz osób autystycznych chcą pokazać, że są i żyją w Gdańsku. A po drugie, chcą uświadomić wszystkim, że trzeba realizować ich prawa. Można powiedzieć, że dziś sprawy edukacji są ogarnięte. Natomiast pozostaje kwestia osób dorosłych z autyzmem i budowanie takiego modelu, pozyskiwania środków pieniężnych, by takimi osobami w pełni się opiekować - powiedział dziennikarzom Piotr Kowalczuk odpowiedzialny we władzach Gdańska za edukację i usługi społeczne.

Uczestnicy marszu nieśli olbrzymią niebieską "sektorówkę" - jest to kolor obchodów miesiąca wiedzy na temat autyzmu, który rozpoczął się 2 kwietnia, kiedy przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Podczas przemarszu niesiono transparenty z takimi hasłami jak: "Nie zamykajmy dorosłych osób z autyzmem w czterech ścianach", "Autyzm nie jest zaraźliwy, ignorancja owszem", "Nauczmy się siebie nawzajem", "Każdy inny, wszyscy równi".

PAP - Robert Pietrzak

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum