Mapa akustyczna Rudy Śląskiej: decybele groźne dla zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2012 11:42

Hałas w niektórych rejonach Rudy Śląskiej zbliża się do 90 decybeli, na obrzeżach miasta jego natężenie spada do około 50 decybeli - wynika ze specjalnej mapy, zamieszczonej na stronie internetowej magistratu. Według badań niekorzystne zmiany w organizmie może powodować już hałas o natężeniu około 70 decybeli.

Mapa akustyczna Rudy Śląskiej: decybele groźne dla zdrowia

Jeżeli przekracza 75 decybeli, skutkiem może być np. nadciśnienie czy zaburzenia pracy żołądka. Hałas powyżej 90 decybeli skutkuje osłabieniem i ubytkami słuchu.

Pomiary wykonywane były przez całą dobę. Hałas drogowy sprawdzany był w 130 punktach, kolejowy w 15, tramwajowy w 8, a przemysłowy w 40 punktach. Dodatkowo zmierzono poziom hałasu na 20 parkingach przy dużych obiektach handlowych.

Obowiązek oceny stanu akustycznego środowiska i obserwacji jego zmian przez sporządzanie co pięć lat map akustycznych nałożyły na miasta powyżej 100 tys. mieszkańców prawo ochrony środowiska oraz przepisy unijne.

Koszt wykonania mapy akustycznej Rudy Śląskiej wyniósł ponad 609 tys. zł. Projekt został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego kwotą 518 tys. zł, stanowiącą 85 proc. jego wartości.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum