Mandat dla palaczy kierujących autem, w którym jedzie dziecko?

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 28 maja 2018 10:46

Jak zapewnić dzieciom lepszą ochronę przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego. Może karząc mandatem kierowców palących w aucie w czasie, gdy przewożą nimi osoby niepełnoletnie?

Czy karać mandatem kierowców palących w aucie w czasie, gdy przewożą nimi osoby niepełnoletnie? Fot. archiwum

To pomysł, który trafił do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Podobne rozwiązanie funkcjonuje między innymi w Wielkiej Brytanii. Opinie lekarzy na temat tej propozycji są podzielone.

Profesor Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, chociaż przedstawia się jako przeciwnik palenia, to przyznaje, że nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Jak wskazuje jest szereg innych sposobów oddziaływania na świadomość społeczeństwa, żeby takich rzeczy nie robić.

- Na pewno palenie w zamkniętym samochodzie w obecności dziecka można porównać z okaleczeniem dziecka. Myślę, że lepszym rozwiązaniem byłaby edukacja, żeby dotrzeć do świadomości naszych obywateli, żeby nie okaleczali własnych dzieci - podkreśla profesor w rozmowie z RMF FM.

Zwolennikiem pomysłu wprowadzenia mandatów za palenie w obecności dziecka w samochodzie jest profesor Adam Maciejczyk, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Więcej: www.rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum