Małże monitorują jakość wody dla ponad 8 milionów osób

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2017 11:55

Za bezpieczeństwo i czystość wód w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów odpowiadają małże: system biomonitoringu wody do picia o nazwie Symbio znalazł się w Stacji Uzdatniania Wody Czaniec.

Małże monitorują jakość wody dla ponad 8 milionów osób
Małże żyją jedynie w całkowicie czystych wodach i prawie się nie poruszają, co ułatwia obserwacje Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Małże umieszczono  specjalnym zbiorniku, do każdej został przymocowany elektromagnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które co sekundę rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie od razu sygnalizowało niekorzystną zmianę parametrów wody. Elektroniczne czujniki zareagują, a system wygeneruje sygnał alarmowy dla służb laboratoryjnych - informuje Gazeta Wyborcza.

Wybór mięczaków do badania jakości wody nie jest przypadkowy. Są to organizmy, którym szkodzi dużo więcej substancji niż człowiekowi. Żyją jedynie w całkowicie czystych wodach i prawie się nie poruszają, co ułatwia obserwacje.

Obecnie małże monitorują jakość wody dla ponad 8 milionów osób w Polsce.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum