Małopolskie: 2 mln zł z WFOŚiGW na likwidację barszczu Sosnowskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2015 12:45

W Małopolsce będą likwidować barszcz Sosnowskiego. Roślina ta jest groźna dla ludzi i zwierząt, ma właściwości parzące i alergizujące.

Małopolskie: 2 mln zł z WFOŚiGW na likwidację barszczu Sosnowskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wizytujący we wtorek (18 sierpnia) gospodarstwo rolne w Cichawie (Małopolskie) minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że na innych obszarach Polski także warto wprowadzać w życie program likwidacji barszczu Sosnowskiego.

Jak przypomniał Sawicki, wspomniana roślina, która pochodzi z Kaukazu, miała być "zbawieniem paszowym" dla hodowli bydła. Do Polski trafiła w latach 60. i 70. Jednak jej hodowla wymknęła się spod kontroli. Barszcz zaczął wypierać z pól rodzime gatunki roślin, okazał się też niebezpieczny i dla zwierząt, i dla ludzi. Ma właściwości parzące i alergizujące. Kontakt z rośliną wywołuje reakcje skórne, w tym nawet oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

30 czerwca Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie podjęła uchwałę o zatwierdzeniu programu priorytetowego "Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie województwa małopolskiego".

Program trwać będzie cztery lata (2015-2018), na jego realizację przeznaczono 2 mln zł. Skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego województwa małopolskiego - mogą one ubiegać się o dotację w wysokości do 90 proc. kosztów kwalifikowanych zadania. Wnioski można składać do 31 sierpnia.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze