Małopolska: strażacy apelują o krew dla kolegi, który ciężko przeszedł COViD-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2020 18:41

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach apelują o oddawanie krwi dla ich kolegi - starszego ogniomistrza Tomasza Kożucha, który we wrześniu uległ zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Obecnie przebywa w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Małopolska: strażacy apelują o krew dla kolegi, który ciężko przeszedł COViD-19
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- W geście solidarności i chęci pomocy w długotrwałym procesie leczenia zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich strażaków PSP i OSP o oddawanie krwi" - napisał w apelu Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach st. bryg. Paweł Kwarciak. - Tomasz całe życie poświęcił na ratowanie życia innych ludzi - dziś on potrzebuje pomocy! - podkreślają strażacy.

Tomasz Kożuch jest funkcjonariuszem Komendy Powiatowej PSP w Wadowicach, a jednocześnie prezesem OSP we Włosienicy. We wrześniu uległ zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 i wskutek długotrwałych objawów oraz bardzo ciężkiego przebiegu choroby został przetransportowany do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ciężkie powikłania spowodowały duże zmiany w płucach, jedynym ratunkiem było zastosowanie sztucznego płuco-serca - aparatu ECMO. Najnowocześniejszy sprzęt, a przede wszystkim wiedza lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego sprawiły, że strażak przeżył.

W ostatnich dniach Tomasz Kożuch został przewieziony do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie przeszedł dalsze badania oraz operację przeszczepu płuc.

Zbiórka krwi potrwa do 15 grudnia. Krew można oddawać w terenowych oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie pod hasłem "Krew dla Tomka" na numer miejsca poboru M228.Komendy PSP i OSP oraz strażackie kluby Honorowych Dawców Krwi mogą pobrać wzór plakatu, uzgodnić termin i wyznaczonym dniu przeprowadzić zbiórkę krwi.

Strażakom z Wadowic zależy, aby akcja objęła swym zasięgiem jak największe grono osób, ale apelują o przestrzeganie aktualnie obowiązujących reżimów sanitarnych. Akcję objął patronatem Małopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum