Małopolska: ponad 400 osób zainteresowanych wolontariatem w szpitalach tymczasowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2020 07:36

430 osób zgłosiło się do tej pory w ramach rekrutacji personelu do szpitali tymczasowych w Małopolsce. To lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni oraz wolontariusze, którzy chcą pomóc, choć nie mają kwalifikacji medycznych.

Małopolska: ponad 400 osób zainteresowanych wolontariatem w szpitalach tymczasowych
Szpital Narodowy w Warszawie; FOT. Agencja Rezerw Materiałowych/Facebook

- Obok pielęgniarek i lekarzy zgłasza się wiele osób, które wskazują jako docelowe stanowisko pomocnicze - związane z obsługą organizacyjną czy techniczną - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Dodała, że są też zgłoszenia od wolontariuszy np.: "W trakcie bycia harcerzem uczęszczałem na kursy związane z pierwszą pomocą. Mogę pełnić służbę wolontaryjną w opiece nad osobami chorymi pod nadzorem służb medycznych, a także podjąć się bardziej "fizycznych" aspektów wolontariatu"; albo: "Mogę pracować np. jako kierowca czy pomocnik do różnych prostych czynności niemedycznych".

Na uruchomioną przez Małopolski Urząd Wojewódzki infolinię dzwonią też studenci medycyny i kierunków pokrewnych np. fizjoterapii, którzy nie posiadają jeszcze uprawnień do wykonywania zawodu, ale chcieliby nabrać doświadczenia.  - Dzwoniła nawet jedna osoba niepełnosprawna, również wyrażająca chęć pomocy - powiedziała PAP Paździo.

Rzeczniczka wojewody dodała, że niezależnie od rekrutacji prowadzonej poprzez stronę www.szpitaledlamalopolski.pl do dyrektorów szpitali, które mają być placówkami patronackimi dla szpitali tymczasowych i do podmiotów odpowiedzialnych za tworzenie tych szpitali wysłano pisma z prośbą o podjęcie aktywnych działań mających na celu pozyskanie personelu do pracy.

W Małopolsce ma powstać sześć szpitali tymczasowych. Pierwszy z nich działa w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) u zbiegu ulic Kopernika i Botanicznej w Krakowie. Pod koniec listopada gotowa ma być kolejna taka placówka w hali EXPO Kraków.

Do Szpitala Uniwersyteckiego - w oparciu o decyzje wojewody małopolskiego - zgłosiły się 73 osoby. Wydawane są kolejne decyzje, także dotyczące personelu dla szpitala tymczasowego uruchamianego w Krynicy-Zdroju.

Małgorzata Wosion-Czoba (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum