Małopolska: pamiętają o opiekunach osób przewlekle chorych

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 09:41

Z programu opieki krótkoterminowej nad osobami ciężko chorymi i niepełnosprawnymi, które na stałe pozostają w swoich domach pod opieką rodzin skorzysta 533 osoby.

Małopolska: pamiętają o opiekunach osób przewlekle chorych

W czasie, gdy osoby chore i niepełnosprawne będą korzystać z dwutygodniowych pobytów opiekuńczych ich opiekunowie będą mieli czas na załatwienie własnych, życiowych spraw np. pobyt w szpitalu, remont mieszkania lub po prostu - na odpoczynek.

W 2011 r. Małopolski Urząd Wojewódzki przeznaczył na dofinansowanie tego programu prawie 500 tys. zł. W drodze konkursu wyłonił pięć organizacji pozarządowych, które wezmą udział w programie.

Turnusy opiekuńcze odbywać się będą w ośrodkach: Fundacji Na Rzecz Chorych na SM im. Bł. Anieli Salawy w Krakowie, Stowarzyszenia im. Doktora Edmunda Wojtyły w Wadowicach, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Stowarzyszenia Integracji Społecznej „Rodzina” w Wysowej Zdroju, Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Dziecięce Marzenia” w Niepołomicach.

Z oferty będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub w podeszłym wieku, wymagające stałej opieki, które na co dzień pozostają pod opieką własnych rodzin lub innych osób.

Podczas dwutygodniowego pobytu na turnusach uczestnikom zapewniona zostanie całodobowa opieka, wyżywienie, pomoc medyczna. Uczestnik turnusu musi jedynie dopłacić organizatorowi 200 zł. Program realizowany jest od kwietnia do października 2011 r.

- Program opieki krótkoterminowej nad osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, które na stałe pozostają pod opieką własnych rodzin, uruchomiony przez wojewodę małopolskiego, funkcjonuje od 2008 r. Beneficjentami tego programu nie są sami chorzy i niepełnosprawni, tylko ich opiekunowie. O takich osobach rzadko się pamięta, wszystkie działania lekarzy, ale i stowarzyszeń czy fundacji skupione są na osobach chorych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Tymczasem, jak podkreśla, opieka nad osobą przewlekle chorą w domu jest bardzo obciążająca i często wymaga całodobowego zaangażowania.

- Opiekunowie chorych nierzadko nie mają możliwości skorzystać np. z leczenia, bo nie ma osoby, która zastąpiłaby ich w obowiązkach. Doświadczenie pokazuje, że na tym odciążeniu korzystają też osoby chore czy niepełnosprawne. Mamy sygnały, że takie wyrwanie się z domu, zmiana środowiska dobrze wpływały na ich samopoczucie i kondycję – przyznaje rzecznik.

Joanna Sieradzka informuje, że zainteresowanie programem jest ogromne, mimo że ze względu na kryzys wojewoda małopolski zmuszony był wprowadzić niewielką dopłatę z dwutygodniowy turnus (200 zł). Osoby, które chcą skorzystać z tej formy pomocy, mogą zgłaszać się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej lub do powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum