Małopolska: niebezpiecznie wysokie stężenie pyłu zawieszonego

Autor: tvnmeteo.pl/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2012 15:42

Silne mrozy i dym z przydomowych kotłowni przyczyniły się do wzrostu stężenia szkodliwego dla zdrowia pyłu zawieszonego. Małopolski Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje, że najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają obecnie mieszkańcy Nowego Sącza.

Dopuszczalny poziom pyłu zawieszonego PM10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy to 200 mikrogramów na metr sześcienny. Przekroczenia stanów alarmowych w Małopolsce od początku lutego wystąpiły m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Trzebini, Skawinie i Zakopanem.

Najgorsza jakość powietrza jest w nocy, kiedy temperatura jest najniższa, a spalanie w przydomowych kotłowniach największe. Przebywanie na powietrzu, w którym pył zawieszony przekracza 200 mikrogramów, może być niebezpieczne dla osób z chorobami układu krążenia, kobiet w ciąży i małych dzieci.

Ważnym czynnikiem mającym wpływ na jakość powietrza, oprócz warunków atmosferycznych, jest ukształtowanie terenu. Większość miast w Małopolsce leży w kotlinach, co sprzyja tworzeniu się smogu.

Więcej: www. tvnmeteo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum