Małopolska: coraz więcej zatruć metanolem

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 10 lutego 2012 16:26

W południowej części kraju trzykrotnie wzrosła liczba zatruć metanolem. Truciznę najczęściej spożywają osoby uzależnione od alkoholu, pijąc np. preparaty do mycia szyb, płyny do chłodnic lub rozpuszczalniki.

W 2010 r. w Klinice Toksykologii CMUJ zdiagnozowano cztery zatrucia. Rok później było ich już 11. Pierwszy miesiąc br. przyniósł cztery zgłoszenia - informuje Dziennik Polski.

Wzrost liczby zatruć mógł zostać wywołany m.in. zmianą przepisów dotyczących handlu produktami zawierającymi metanol. Do czerwca 2010 r. obowiązywał zakaz sprzedaży wyrobów z jego zawartością, ale uchylono go ze względu na unijną ustawę o substancjach i preparatach chemicznych. W rezultacie producenci samochodowych płynów do spryskiwaczy zaczęli stosować w nich metanol zamiast etanolu.

Większość przypadków diagnozuje się zbyt późno, gdy nie ma już możliwości pozaustrojowej eliminacji spożytego metanolu. W ubiegłym roku na terenie południowej Polski w wyniku zatrucia metanolem zmarły dwie osoby. Kolejne dwie w stanie ciężkim są hospitalizowane.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum