Bank Mleka Kobiecego działający przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie, zrekrutuje w poniedziałek (25 marca) 200. honorową dawczynię mleka.
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne
Jedyny w woj. małopolskim Bank Mleka Kobiecego oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Od maja 2016 r. z mleka kobiecego gromadzonego w Banku Mleka w Krakowie skorzystało ponad 750 małych pacjentów Ujastka. Bank Mleka Kobiecego przyjął od wszystkich honorowych dawczyń 1 271 100 mililitrów mleka kobiecego.
Aby zostać honorową dawczynią mleka zdrowa, karmiąca naturalnie mama, chcąca się podzielić nadwyżką mleka, musi przejść rozmowę telefoniczną z koordynatorem banku. Rozmowa dotyczy stanu zdrowia i laktacji. Drugim etapem rekrutacji są badania krwi. Dawczynią nie może być karmiąca mama dziecka, które ukończyło rok.
Mleko zakwalifikowanej kobiety jest badane w laboratorium przed i po pasteryzacji. Pasteryzacja gwarantuje czystość mikrobiologiczną mleka. Mleko w Banku Mleka Kobiecego jest przechowywane w specjalnych zamrażarkach w temperaturze - 20 st. C przez kilka miesięcy.
Do oddawania nadwyżek mleka zachęca matki dr Beata Rzepecka-Węglarz, kierownik oddziału neonatologicznego. - To dzięki wam Bank Mleka Kobiecego może istnieć i to dzięki wam zwiększamy szanse na to, że nasi najmłodsi podopieczni będą mogli być karmieni tym, co najcenniejsze - mlekiem kobiecym, będą dzięki temu zdrowo się rozwijać, mniej chorować, dając radość i szczęście swoim rodzicom - powiedziała.
Beata Kołodziej (PAP)