RMF FM/Rynek Zdrowia | 22-04-2021 14:10

Majówka: rząd zapowiada masowe kontrole

Inspektorzy sanepidu, policjanci, żołnierze i straż graniczna mają w długi weekend majowy masowo kontrolować przestrzeganie pandemicznych obostrzeń - informuje RMF FM.

Podczas weekendu majowego przestrzegania obostrzeń mają pilnować policjanci, żołnierze, straż graniczna i sanepid. Fot. Archiwum

  • Kontrole mają się skupiać na czterech aspektach: bezpieczeństwie granic, pilnowaniu hoteli, restauracji i limitów wstępu
  • Na granice zostaną skierowani dodatkowi funkcjonariusze
  • Policja ma sprawdzać, czy utrzymujemy dystans społeczny i przestrzegamy limitów wejść do transportu publicznego

Straż graniczna ma sprawdzać, czy na pewno wszyscy wjeżdżający mają testy na obecność koronawirusa. Jeżeli ktoś takiego testu nie będzie miał - zostanie skierowany na przymusową kwarantannę.

W hotelach i restauracjach inspektorzy razem z funkcjonariuszami mają sprawdzać, czy w trakcie weekendu majowego nie są przyjmowani goście.

Policja ma też kontrolować, czy utrzymujemy dystans i czy do sklepów, a zwłaszcza pociągów i autobusów, nie wchodzi więcej osób niż pozwalają na to przepisy.

Luzowanie obostrzeń niewielkie i nie wszędzie

Od poniedziałku (26 kwietnia) zostaną złagodzone restrykcje związane z pandemią koronawirusa - ale nie wszędzie. Dotychczasowe obostrzenia zostają utrzymane w pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim i łódzkim.

W jedenastu województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3. Otwarte tam zostaną także m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.

- Te ruchy, które dotyczą przyszłego tygodnia, to są tak naprawdę pierwsze ruchy. W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan, który będzie dotyczył różnej gospodarki. Przewidujemy, że sytuacja w poszczególnych województwa, ale także w skali kraju będzie się poprawiała - wskazał szef MZ.

W planach m.in. otwarcie hoteli i gastronomii

Doprecyzował, że plan będzie dotyczył maja i będzie zakładał przywracanie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej czy innych branż, które były do tej pory objęte obostrzeniami.

- W tym planie również odniesiemy się do zagadnienia komunii i wesel - organizacji tych uroczystości zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy. Jeśli chodzi o limit uprawiania sportu, już zastosowaliśmy go w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali. Szczegóły takiego planu dotyczącego całego maja przedstawimy państwu za tydzień - podsumował.

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Polsce 12 762 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 694 osób.