MZ: zakupy tylko w jednorazowych rękawiczkach! Sklepy i klienci pytają: skąd je wziąć?

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 21:06

Sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek - poinformował we wtorek (31 marca) rząd wprowadzając kolejne kroki w walce z koronawirusem. Jest też zalecenie, by "również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki''.

Sklepy będą miały obowiązek zapewnienia klientom jednorazowych rękawiczek; FOT. Shutterstock

Na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi czytamy: ''Sklepy będą miały obowiązek zapewnienia jednorazowych rękawiczek. Natomiast zalecamy, żeby również klient we własnym zakresie miał ze sobą rękawiczki''.

- Obowiązek ten wprowadzamy od 2 kwietnia 2020 r. - podaje resort zdrowia.

Rządowy serwis odpowiada również na pytanie, dlaczego należy nosić rękawiczki w sklepie: ''Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Pamiętaj! Po zdjęciu rękawiczek należy umyć ręce, a także dbać o to, aby nie dotykać twarzy, nosząc rękawiczki''.

Przypomnijmy, że 28 marca resort zdrowia na stronie pacjent.gov.pl w poradniku ''Zakupy pod kontrolą'' informował: ''Rękawiczki jednorazowe nie są rozwiązaniem, bo, jeśli nie potrafisz ich odpowiednio zdjąć, możesz się zakazić tym, co na nich zbierzesz''. Punkt ten zniknął jednak z poradnika.

Decyzja dotycząca obowiązku zapewnienia przez sklep rękawiczek jednorazowych wywołały panikę wśród właścicieli sklepów. W komentarzach pod informacją Kancelarii Premiera na ten temat piszą, że mają problem z zapewnieniem rękawiczek i płynu dezynfekcyjnego nawet dla swoich pracowników - a co dopiero dla setek klientów, ceny tych produktów skoczyły pięciokrotnie, a hurtownie jeśli w ogóle mogą zrealizować zamówienie, robią to z kilkudniowym opóźnieniem.

Internauci - klienci zwracają uwagę, że z zaopatrzeniem w rękawiczki mają problem nawet pracownicy medyczni. Kupienie rękawiczek graniczy z cudem! - podnoszą. Wskazują też, że ludzie zaczną korzystać z rękawiczek jednorazowych wielokrotnie, co sprowadzić może na nich realne zagrożenie zakażeniem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum