PAP/Rynek Zdrowia | 13-06-2019 12:40

MZ: z okazji dnia krwiodawcy w sobotę w Rzeszowie "Trasa Czerwonej Nitki"

W najbliższą sobotę (15 czerwca) w ramach obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy rzeszowski rynek wypełnią atrakcje organizowane w ramach "Trasy Czerwonej Nitki". Uczestnicy rodzinnego pikniku dowiedzą się m.in., dlaczego warto oddawać krew i komu ratuje ona życie.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Organizatorzy zapowiadają, że przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, m.in. zajęcia plastyczne, animacje, konkursy i tory przeszkód. Dorośli będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w strefie bezpiecznej jazdy, gdzie będą czekały symulatory dachowania i zderzeń. Częścią pikniku będą m.in. koncerty Lao Che i Baranovskiego. Start o godz. 14.00. Wstęp jest bezpłatny.

W piątek (14 czerwca) obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Święto ustanowiła 14 czerwca 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obchodzone jest na pamiątkę urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Sobotnie wydarzenie w Rzeszowie - jak akcentowano na czwartkowej konferencji w resorcie zdrowia - promuje ideę honorowego krwiodawstwa. Ministerstwo Zdrowia, Narodowe Centrum Krwi i regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa już po raz czwarty organizują piknik rodzinny przypominający o tym, jak ważne jest systematyczne oddawanie krwi i bezinteresowne ofiarowanie cząstki siebie dla ratowania drugiego człowieka.

Eksperci podkreślają, że krew jest potrzebna każdego dnia, jednak szczególne zapotrzebowanie na nią występuje w okresie wakacyjnym. W grupie stałych dawców są przede wszystkim studenci i uczniowie, chętnie włączający się w honorowe oddawanie krwi. W wakacje wyjeżdżają oni poza miejsca zamieszkania i nauki, w tym poza granice kraju, co powoduje zmniejszenie ilości oddawanej krwi.

Ponadto w związku z intensywnym przemieszczaniem się ludzi wakacje to również okres częstszych wypadków komunikacyjnych, co wiąże się z koniecznością posiadania rezerw.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl