MZ: prawie tysiąc osób zwiedziło resort zdrowia w Noc Muzeów

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2018 18:54

W tym roku Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy włączyło się w akcję Noc Muzeów i otworzyło bramy resortu zdrowia dla prawie tysiąca odwiedzających. Z badań mammograficznych skorzystało 66 pań, które czekając w kolejce do wejścia, zgłosiły się na badanie.

W tę jedną noc gmach Ministerstwa Zdrowia też był otwarty. Dla zwiedzających. Fot. PTWP

Wszyscy, którzy zastanawiali się jak wygląda wewnątrz Pałac Paca mieli świetną okazję ku temu, by zobaczyć go na własne oczy. Pierwszych przybyłych gości przywitał i zaprosił do zwiedzania zabytkowych sal wiceminister Marcin Czech. Zawodowi przewodnicy opowiadali historyczne ciekawostki z życia pałacu - informuje o nietypowej dla resortu inicjatywie Ministerstwo Zdrowia.

Przy okazji resort przypomina, że ministrowie zdrowia zasiadają w pałacu, którego początki sięgają XVII wieku. Pałac Radziwiłłów został wzniesiony przy ul. Miodowej ok. 1690 roku na zlecenie ks. Dominika Mikołaja Radziwiłła, według projektu znakomitego architekta Tylmana z Gameren.

Nazwa „pałac Paca”, pod którą wiele osób kojarzy gmach, pochodzi z początku XIX wieku, kiedy to generał Ludwik Pac odkupił większość pałacu i w 1824 roku rozpoczął jego przebudowę w stylu klasycystycznym. Podczas prac zleconych architektowi Henrykowi Marconiemu, budynek zyskał nowe oblicze frontowej elewacji oraz charakterystyczną bramę wjazdową. To wówczas powstały również m.in. wyjątkowe sale gotycka czy mauretańska, które wzbudzały zachwyt zwiedzających Pałac w sobotnią noc.

Niecodzienną pamiątką dla zwiedzających były zdjęcia, jakie można było zrobić sobie przy znanej z oficjalnych wystąpień mównicy ministra zdrowia.

Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się 19 maja.

Więcej: gov.pl/zdrowie

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum