MZ o zakupach w rękawiczkach: nie są rozwiązaniem, możesz się zakazić, jeśli…

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2020 16:45

Rękawiczki jednorazowe nie są rozwiązaniem, bo, jeśli nie potrafisz ich odpowiednio zdjąć, możesz się zakazić tym, co na nich zbierzesz - czytamy w poradniku ''Zakupy pod kontrolą'' w serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Na pacjent.gov.pl znaleźć poradnik ''Zakupy pod kontrolą''. Fot. CSIOZ/Twitter

W sklepach widać coraz więcej klientów w maseczkach ochronnych i jednorazowych rękawiczkach. Co ciekawe można zauważyć, że dłonie w rękawiczkach (lub jednej rękawiczce) dotykają nie tylko wózka na zakupy, uchwytów drzwi lad chłodniczych czy produktów, ale i twarzy, drugiej osoby (np. dziecka) - bywa, że po zakupach rękawiczki są ściągane i lądują w kieszeni czy torebce, czyli używane są wiele razy!

W poradniku na pacjent.gov.pl czytamy: ''Rękawiczki jednorazowe nie są rozwiązaniem, bo, jeśli nie potrafisz ich odpowiednio zdjąć, możesz się zakazić tym, co na nich zbierzesz''.

Kolejny punkt poradnika to instrukcja: ''Zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol. Po powrocie do domu umyj warzywa i owoce, zdejmij folię i opakowania z jedzenia i je wyrzuć. Umyj też ręce''.

Jest też rada: ''W miejscach publicznych nie dotykaj okolic oczu, ust i nosa, a po powrocie do domu od razu umyj ręce''.

Zakupy pod kontrolą

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum