MZ: minister Kopacz ma wspierać rodziny ofiar

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2010 14:13

Głównym zadaniem minister zdrowia Ewa Kopacz w Moskwie ma być wspieranie rodzin ofiar i pomoc w procedurach dotyczących identyfikacji i transportu ciał do kraju.

Jak powiedział PAP Krzysztof Suszek z wydziału prasowego resortu zdrowia, z minister Kopacz poleciało kilkanaście osób, które mają uprawnienia do podejmowania decyzji mogących maksymalnie skrócić procedury wymagane w takich sytuacjach.

– Zazwyczaj przy sprowadzeniu zwłok do kraju wymagane jest przedstawienie szeregu dokumentów, m.in. aktu zgonu; zaświadczenia lekarskiego, że śmierć nie nastąpiła w wyniku epidemii; zgody okręgowej inspekcji sanitarnej etc. W tym wypadku procedury będą wyglądać zapewne inaczej, my jesteśmy przygotowani do tego, żeby je maksymalnie uprościć i przeprowadzić jak najszybciej – powiedział Suszek.

Zapewnił, że MZ jest także przygotowane na przyjęcie ciała prezydenta Lecha Kaczyńskiego w kraju i udzielenia wszelkiej pomocy proceduralnej w zależności od tego, jakie decyzje podejmie rodzina prezydenta. Dodał, że MZ zapewnia też opiekę medyczną bliskim ofiar, którzy zdecydują się polecieć do Rosji.

– Będzie psycholog, a także lekarze, którzy udzielić mogą pomocy medycznej. W takich sytuacjach różne rzeczy mogą się zdarzyć, ludzie mają różny próg odporności, być może ktoś zemdleje, ktoś może potrzebować reanimacji, badań w szpitalu, czy podania leków – mówił Suszek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum