MSZ o tym jak Polska i polscy obywatele pomagają innym krajom w obliczu pandemii COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2020 12:38

Pomoc włoskiej służbie zdrowia, współpraca ze strażakami na Ukrainie i w Gruzji, wsparcie w powrocie do domu obywateli ponad 30 państw na świecie - to niektóre działania podejmowane przez Polaków w związku z pandemią koronawirusa, na które wskazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Fot. PTWP

MSZ w niedzielnym (12 kwietnia) w komunikacie przypomniało o polskich działaniach w obliczu pandemii COVID-19.

Resort wskazał m.in. na wsparcie polskich lekarzy we włoskich szpitalach. Jak przypomniano, grupa polskich lekarzy i ratowników wyjechała 30 marca do szpitala polowego w Brescii, aby wesprzeć włoską służbę zdrowia w epicentrum epidemii koronawirusa w Lombardii.

Była to inicjatywa Wojskowego Instytutu Medycznego we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Jak poinformował MSZ, w misję zaangażowało się 15 osób - w tym 7 lekarzy intensywistów oraz medyków innych profesji. Ministerstwo zwróciło uwagę, że pomoc lekarzom na miejscu we Włoszech to także okazja do wymiany doświadczeń dotyczących form i sposobów organizacji krajowego systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z epidemią COVID-19.

MSZ wspomniało także o pomocy jakiej w ramach akcji #LotDoDomu udzielono obywatelom innych państw. W jej ramach do kraju na pokładach samolotów polskich linii wróciło ponad 55 tys. Polaków.

"Pomogliśmy też wrócić do domu ponad 2 tysiącom obywateli innych państw m.in. UE, USA, Japonii, Kanady, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Turcji i Korei Południowej. Sprawny przebieg akcji nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania naszych konsulów pracujących nieprzerwanie przez ostatnie tygodnie" - zaznaczyło MSZ.

Ponadto, ministerstwo przypomniało, że 7 kwietnia z Warszawy wyjechał transport ze środkami medycznymi przeznaczonymi dla włoskiej służby zdrowia. Podkreślono, że decyzją polskiego rządu 20 tys. litrów środków dezynfekujących, wyprodukowanych i przekazanych przez spółkę skarbu państwa Polfę Tarchomin S.A., trafi do placówek medycznych w Wenecji Euganejskiej w północnych Włoszech i do szpitala w San Marino. Włochy to jeden z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa na świecie.

MSZ zwróciło także uwagę na współpracę Polski z ukraińskimi i gruzińskimi partnerami w obliczu pandemii. Biorąc pod uwagę rolę służb ratowniczych w zwalczaniu COVID-19, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o przeznaczeniu 1,2 mln zł na kolejne etapy projektów, które mają na celu wsparcie służb w Gruzji i na Ukrainie.

Resort podkreślił, że także Polonia włącza się w oddolne akcje solidarnościowe na całym świecie.

"Wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej we Fryburgu Bryzgowijskim organizują pomoc i pełnią dyżury kryzysowego poradnictwa, nauczyciele z polskich szkół w Czechach szyją maseczki, Polonia w Kanadzie angażuje się w druk 3d materiałów ochronnych i organizuje pomoc w zakupach, Polonijne Koło Lekarzy z Berdiańska na Ukrainie organizuje konsultacje telefoniczne" - to tylko niektóre z wielu przykładów działań Polaków, na które zwraca uwagę MSZ.

Resort podkreślił, że organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w tym trudnym okresie. Jak przypomniano, mogą oni także zwracać się do polskich placówek po wsparcie swoich działań w ramach akcji #Polonia4Neighbours.

"Nie zapominamy też o polskich lekarzach zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem na pierwszej linii walki z epidemii" - zaznaczył resort.

MSZ podziękowało wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy w Polsce i na świecie w obliczu pandemii COVID-19.

PAP - Karolina Kropiwiec

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum