×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MSWiA: w mrozy zwróćmy uwagę na osoby bezdomne i starsze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 lutego 2018 18:04

W czasie utrzymujących się w Polsce mrozów zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb - zaapelowało we wtorek MSWiA. W ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 5 osób; od początku roku - 36.

MSWiA: w mrozy zwróćmy uwagę na osoby bezdomne i starsze
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od kilku dni w Polsce utrzymuje się silny mróz, w niektórych miejscach temperatura spadła poniżej -20 stopni Celsjusza. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niemal dla całego kraju wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, co oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

"Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i starsze, a niepokojące sygnały przekazujmy do służb. Niezależnie od tego policjanci patrolują miejsca, gdzie przebywają bezdomni m.in. kanały ciepłownicze i ogródki działkowe. Zwracajmy uwagę na osoby, którym grozi wychłodzenie" - zaapelowało MSWiA. W przypadkach gdy zauważymy osobę zagrożoną hipotermią bez wahania można dzwonić na numery alarmowe np. 112.

Ministerstwo ostrzega również przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. "Niskie temperatury sprawiły, że jeziora i rzeki skuł lód. Z zamarzniętych tafli korzystają wędkarze. Kiedy zauważymy kogoś, pod kim załamał się lód, w pierwszej kolejności należy wezwać służby ratunkowe. Decydując się pomóc takiej osoby, przede wszystkim powinniśmy nie narażać siebie na niebezpieczeństwo. Trzeba pamiętać, że bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci skafandra w zimnej wodzie można przebywać bardzo krótko" - instruuje MSWiA. Zwróciło uwagę, że dla amatorów łyżwiarstwa najbezpieczniejsze są sztuczne lodowiska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze