MSWiA: ponad 63 tys. zgłoszeń do Państwowego Ratownictwa Medycznego w ciągu tygodnia

Autor: oprac. KM • Źródło: MSWiA, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej/Rynek Zdrowia04 lipca 2022 14:00

Od 27 czerwca do 3 lipca odnotowano 63 275 zgłoszeń przekazanych do Państwowego Ratownictwa Medycznego - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

MSWiA: ponad 63 tys. zgłoszeń do Państwowego Ratownictwa Medycznego w ciągu tygodnia
Ponad 63 tys. zgłoszeń kierowanych do ratowników medycznych odnotowano w ubiegłym tygodniu. Fot. Adobestock
  • W dniach 27. 06. - 3. 07. odnotowano 63 275 zgłoszeń przekazanych do Państwowego Ratownictwa Medycznego
  • Poinformowało o tym MSWiA, podając również liczbę zgłoszeń do Policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz innych służb
  • Mowa o zgłoszeniach w ramach Systemu Powiadamiania Ratunkowego pod numerem alarmowym 112

Ponad 63 tys. zgłoszeń do PRM w ubiegłym tygodniu

Między 27 czerwca a 3 lipca odnotowano 63 275 zgłoszeń przekazanych do Państwowego Ratownictwa Medycznego - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym samym czasie pod numerem alarmowym Systemu Powiadamiania Ratunkowego 112 zarejestrowano również:

  • 81 968 zgłoszeń przekazanych do Policji;
  • 17 512 zgłoszeń przekazanych do Państwowej Straży Pożarnej;
  • 15 825 zgłoszeń przekazanych do innych służb.

Numer alarmowy 112

112 to bezpłatny numer alarmowy. Jest on dostępny na terenie całej Unii Europejskiej dla telefonów stacjonarnych oraz komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać nawet wtedy, gdy w telefonie nie znajduje się karta SIM.

Numer alarmowy 112 odbierany jest w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych. Więcej informacji można znaleźć na właściwej stronie internetowej.

System Powiadamiania Ratunkowego

Jak czytamy na łamach serwisu rządowego, System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, tworzy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu

System składa się z Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Tworzą one jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999. System ten umożliwia przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych zasobów ratowniczych.

System Powiadamiania Ratunkowego działa z "zastosowaniem zasady wzajemnej zastępowalności centrów w razie miejscowej awarii systemu teleinformatycznego bądź jego przeciążenia". Jak to rozumieć? W przypadku awarii lub gwałtownego wzrostu liczby zgłoszeń w danym centrum powiadamiania ratunkowego, połączenia telefoniczne, których nie są w stanie obsłużyć operatorzy numerów alarmowych tego centrum, automatycznie zostają skierowane do wolnych operatorów numerów alarmowych w pozostałych centrach powiadamiania ratunkowego na terenie kraju.

Ponadto system teleinformatyczny, który wspomaga pracę operatorów numerów alarmowych jest jednolity i centralny, dlatego każdy operator numerów alarmowych potrafi obsłużyć połączenie telefoniczne wykonane z dowolnego miejsca na terenie kraju i przekazać je do właściwych terytorialnie służb ratunkowych tak, by pomoc na miejsce zdarzenia została skierowana jak najszybciej. 

System Powiadamiania Ratunkowego współpracuje z Policją, Państwową Strażą Pożarną i dysponentami zespołów ratownictwa medycznego. Podejmuje działania ratownicze w związku z otrzymanym zgłoszeniem alarmowym, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i dedykowanej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numerów alarmowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum