MSW: 54 Ukraińców przebywa na leczeniu w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2014 11:36

Obecnie na leczeniu w Polsce przebywa 54 obywateli Ukrainy - poinformowało we wtorek MSW. W nocy z poniedziałku na wtorek (24/25 lutego) do szpitali trafiło kolejnych 18 poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie.

Jak poinformowało MSW, Ukraińcy hospitalizowani są w ośmiu szpitalach: w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Przemyślu, Łęcznej, Tomaszowie Lubelskim, Jarosławiu i Zamościu.

Z informacji PAP wynika, że wśród hospitalizowanych w Polsce Ukraińców nie ma osób w stanie zagrożenia życia. Większość poszkodowanych ma urazy głowy, urazy ortopedyczne i okulistyczne.

18 obywateli Ukrainy zostało w nocy przewiezionych do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Ranni do Wrocławia przylecieli w nocy wojskowym samolotem, następnie karetkami zostali przetransportowani do szpitala.

- Po wstępnej diagnozie mogę powiedzieć jedynie, że ich stan jest stabilny, życie żadnego z nich nie jest zagrożone - powiedziała rzeczniczka lecznicy Marzena Kasperska.

O pomoc dla hospitalizowanych we Wrocławiu Ukraińców zaapelowało Harcerskie Pogotowie Pomocy Ukrainie ZHR. Harcerze poszukują polskich rodzin, które zaoferują opiekę rannym z Kijowa.

- Potrzebne są rodziny, które roztoczą opiekę nad rannymi w szpitalu. Chodzi o rodzinne ciepło, zakupienie drobiazgów, np. kapci, szlafroka, ręcznika, szczoteczki do zębów czy soków. Ważne jest też, aby umożliwić im kontakt telefoniczny z rodzinami na Ukrainie - postaramy się mieć karty telefoniczne do użytku - powiedział Marek Kamecki z Harcerskiego Pogotowia Pomocy Ukrainie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum