MIB: projekt dotyczący miejsc do przewijania i karmienia niemowląt

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2017 13:22

MIB chce, aby na każdej nowej stacji paliwowej, dysponującej pawilonem o powierzchni większej niż 100 m kw. znajdowało się miejsce do przewijania i karmienia niemowląt - wynika z projektu rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

MIB: projekt dotyczący miejsc do przewijania i karmienia niemowląt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt rozporządzenia, przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zakłada, że wymóg ten nie będzie dotyczył nowo powstających paliwowych stacji samoobsługowych.

W oświadczeniu przekazanym PAP firmy paliwowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) oceniły, że zorganizowanie miejsc, w których możliwe jest karmienie i przewijanie niemowląt, ma uzasadnienie w wybranych lokalizacjach - głównie na stacjach zlokalizowanych przy drogach tranzytowych.

"Takie pomieszczenia już obecnie są udostępniane przez właścicieli stacji paliw. W opinii branży, dalsze decyzje co do udostępnienia miejsca dostosowanego do karmienia i przewijania niemowląt powinno być pozostawione właścicielowi stacji paliw" - uważa POPiHN.

Zdaniem organizacji trudno wprowadzać takie rozwiązania na stacjach usytuowanych w miastach. POPiHN przewiduje ponadto, że - gdyby rozporządzenie weszło w życie w proponowanym kształcie - w przypadku mniej atrakcyjnych lokalizacji inwestorzy będą dążyli do ograniczenia kosztów i nieprzekroczenia w projekcie progu 100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Członkowie organizacji zwrócili też uwagę, że dla budynków gastronomii, handlu lub usług obowiązek dysponowania miejscem do przewijania i karmienia niemowląt będzie obowiązywał od powierzchni 1000 metrów kwadratowych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum